Nyheter
20:12 | 29 januari 2019

Fyra nya utbildningar till Västra Mälardalen

Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat ansökningar.

Högskolecentrum i Arboga får ta del av nya utbildningar. Foto: David Eriksson

Myndigheten för yrkeshögskolan har presenterat de nya utbildningar som beviljats att starta från och med hösten 2019. Totalt rör det sig om tio stycken i Västmanland, varav tre i Arboga och en i Köping.

– Fler platser och fler studerande gör att vi i framtiden kommer att bli ännu bättre på att tillgodose arbetslivets behov av kompetens, säger Myndigheten för yrkeshögskolans generaldirektör Thomas Persson i ett pressmeddelande.

”Av de totalt 1 105 ansökningar om att bedriva YH-utbildning har myndigheten i denna ansökningsomgång beviljat 496. Det innebär en beviljandegrad på 45%, den högsta någonsin. Sett till antalet nya utbildningsplatser rör det sig om 14 171 med start redan 2019”, skriver myndigheten i pressmeddelandet.

Här är de fyra nya yrkesutbildningarna i Västra Mälardalen:

• Produktionstekniker, Köping

• Underhållsingenjör, Arboga

• Stödpedagog, Arboga

• Specialistsjuksköterska inom demens, Arboga

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020