Golfveckan är avslutad
Under veckan har golfare samlats på Arboga Golfklubb.
Under veckan har golfare samlats på Arboga Golfklubb.
Vädret under veckan har varit varierat med både sol och regn. Detta har däremot inte stoppat golfare att ta sig till Arboga Golfklubb där den årliga golfveckan har arrangerats.
Under veckan har det spelats ett flertal tävlingar, både i lag och individuellt. Något som var speciellt med golfveckan i Arboga var deras fyra singeltävlingar som spelades under eftermiddagarna måndagen till torsdagen, vilket gjorde det möjligt att spela två tävlingar på samma dag, en lagtävling på morgonen samt en singeltävling på eftermiddagen.
Flest startande lag var det under måndagen när en 2-manna Irish Greensome skulle spelas, då slog hela 84 lag ut på den tuffa banan vid Haketorp i Arboga. Räknar man däremot flest antal startande spelare var detta under finaldagen, när det skulle spelas en 4-manna scramble där hela 216 spelare hade anmält sig till tävlingen. Det stora startfältet gjorde att de första spelarna fick gå ut redan 06.10 på morgonen och de sista spelarna slog ut nästan nio timmar senare.
Nedan ser du vinnarna under golfveckan i Arboga:
Måndagen:
A-klassen: Måns Bergström & Håkan Bergström
B-klassen: Lars G Wik & Jan-Olof Gustafson
Singeltävlingen: Fredrik Herko
Tisdagen:
Öppna-klassen: Hugo Orrsten & Thim Bojar
Mix-klassen: Björn Larsson & Anitha Sturesson
Singeltävlingen: Pekka Junttila
Onsdagen:
Öppna-klassen: Mats Peterson & Eva-Maria Eriksson
Två-generationer: Niklas Stefansson & Olle Stefansson
Singeltävlingen: Anders Cargerman
Torsdagen:
Öppna-klassen: Jens Martinsson & Peter Rickard
Mix-klassen: Lena Kolesar & Fredrik Herko
Singeltävlingen: Roger Burström
Fredagen:
A klassen: Malte Eriksson, Jakob Sandberg, Emil Saverstam, Adam Lundgren
B: klassen: Hugo Orrsten, Thim Bojar, Wiliam Rickard, Rasmuz Kortene
Bilder från torsdagens tävling: