Granskande föreläsare besöker Arboga
En som är van vid att vara källkritisk är Hugo Ewald, i slutet av månaden föreläser han om just detta på Arboga bibliotek.
En som är van vid att vara källkritisk är Hugo Ewald, i slutet av månaden föreläser han om just detta på Arboga bibliotek.
Med anledning av det stundande valet vill Arboga bibliotek lyfta demokratifrågor, och den 25 april fokuserar man på källkritik och faktagranskning.
Då gästar Hugo Ewald, som är faktakollsredaktör på Dagens Nyheter under valrörelsen. Han har tidigare varit redaktör för Viralgranskaren.
– Vi hämtar mycket av vår information idag från nätet och sociala medier. Det är inte alltid lätt att veta vad som är sant eller falskt. Informationen är ofta en blandning av fakta och personligt tyckande. Nyheter som sprids via trollfabriker, alternativa fakta och filterbubblor har gjort att kunskap om källkritik sällan har varit så viktig som nu. För att fatta insatta val, måste vi kunna bedöma trovärdigheten i informationsflödet på internet, skriver Arboga kommun på sin hemsida.