Samarbetspartierna i Arboga är nöjda
I april förra året stormade det i Arboga, så är läget i dag.
I april förra året stormade det i Arboga, så är läget i dag.
En onsdagskväll i slutet av mars i fjol röstade Arboga Arbetarekommun för s-styrelsens förslag att avsätta sitt kommunalråd Agneta Bode.
Månaden efter förklarade vänsterpartiets Dan Avdic Karlsson att varken hans parti, eller omsorgspartiet och centern, hade förtroende för sin samregerande-partner socialdemokraterna.
I stället bildades en bred koalition – utan s och sd – med moderaten Anders Röhfors som ny ordförande i kommunstyrelsen.
Nu styrdes, för första gången på 97 år, Arboga inte av socialdemokrater.
De sju partier som tog över kallar sig för p7-gruppen. Och hur har de sju klarat sin uppgift? Bra verkar de själva tycka.
Centerpartiets Hans Ivarsson tycker att det har fungerat bra.
– Men alla vet, säger han, att när man byter laguppställning, som vi gjorde även efter valet 2014, så tar det en liten stund innan man är inne i normala rutiner. Men jag tycker det gick fort att jobba ihop hela p7-gruppen.
Är det då inga planer som det varit svårare att enas kring?
– Nej, jag tycker att vi var eniga redan från start gällande våra stora byggprojekt.
– Sett till den relativt korta perioden vi har haft samarbetet i p7, har vi löst en del stötestenar som legat och skvalpat i ett antal år.
– Så nu ser vi framåt med tillförsikt, summerar Hans Ivarsson, c.
Ledare för opa, omsorgspartiet i Arboga, är Carl-Erik Almskoug. Han tycker att allt har fungerat bra.
– Vi är sju partier och det är lätt att samarbeta och resonera om frågorna.
– Vi har många stora och tunga projekt att arbeta med de närmaste åren men det har inte varit svårt att arbeta fram en gemensam syn inom p7-gruppen. Jag tänker på kommande projekt med till exempel vård- och omsorgsboende, förskola, skola, övriga etableringar och bostadsbyggnationer.
– Det blev ett bra år med gott samarbete inom p7-gruppen och därmed en stabil politisk ledning i Arboga, sammanfattar Carl-Erik Almskoug.
Dan Avdic Karlsson från vänsterpartiet tycker att samarbetet fungerat väl.
– Diskussioner har vi haft, men det hade vi även i den förra konstellationen, säger han. Och om de stora linjerna har vi kommit bra överens.
Är det inga projekt som det varit svårare att enas kring?
– Det har varit lite bökigt att komma fram till plats och platser för det planerade vård- och omsorgsboendet, svara Dan Avdic Karlsson.
– Men sammanfattningsvis har det från vårt håll sett gått över förväntan bra för oss i det nya styret, säger han.
Anders Cargerman från Liberalerna konstaterar:
– Samarbetet har fungerat bra hittills och vi har genom ett öppet samtal och med högt i tak hittat lösningar gemensamt.
– Svårast har det varit att enas när det gäller omfattning och lokalisering av vård- och omsorgsboende.
– Men sammanfattningsvis har det gått bättre än förväntat sedan vi tog över ledningen av Arboga, summerar Anders Cargerman.
Christian Payerl från Miljöpartiet De Gröna hänvisar till perioden då partiet var i opposition.
– Miljöpartiet har redan tidigare haft ett samarbete med moderaterna, liberalerna och kristdemokraterna som fungerat bra. I den nya sammansättningen, som inkluderar vänsterpartiet, centern och opa, har det också fungerat bra. Enligt min mening så har p7 också lyckats få starka ordföranden för de olika nämnderna, vilket är väldigt viktigt.
– Det svåra och den stora utmaningen med de projekt som Arboga kommun har på gång med äldreboendet, skola och förskola är mera hur man ska driva projekten på ett professionellt sätt.
– För vad gäller det politiska kom vi snabbt överens, slår Christian Payerl fast.
– Sammanfattningsvis har samarbetet hittills präglats av en gemensam vilja och drivkraft för att skapa framtidens Arboga, slutar miljöpartiets representant.
Kjell Wedin, kristdemokraterna, vittnar om ett bra och öppet diskussionsklimat i Arbogapolitiken idag.
– Alla argument, för- och nackdelar, kommer upp på bordet redan i första rundan, säger han. När alla faktafrågor är besvarade och ett slutligt förslag ska fram så är allas inställning att vi ska finna en gemensam väg framåt. Och det har vi gjort hittills.
Inga svårigheter då?
– Det är ju flera stora byggprojekt på gång där det är viktigt att ha bra faktaunderlag och även att göra rätta prioriteringar, svarar Kjell Wendin.
Men nu är vi på gång med de stora projekten inom vård och omsorg och inom barn och utbildning.
Hur ska man då sammanfatta den första tiden med Arbogas nya ”styre”?
– Det har gått bra och jag tror att tilliten och förtroendet för varandra i p7 har växt och bådar gott för framtiden, summerar Kjell Wendin.