Villapriserna stiger i Västmanland
Fler bostäder säljs.
Fler bostäder säljs.
Villapriserna i Västmanlands län har stigit med 2 procent under de senaste tre månaderna. Samtidigt har priserna på bostadsrätter sjunkit med 1 procent. Det visar statistik från Svensk Mäklarstatistik som sammanställts av LF Fastighetsförmedling.
Även antalet bostadsaffärer har ökat jämfört med motsvarande period förra året.
Under de senaste tre månaderna såldes 687 bostadsrätter i Västmanland, vilket är en ökning med 11 procent jämfört med samma period förra året. För villor var ökningen större. Totalt såldes 537 villor, 15 procent fler än under motsvarande period i fjol.
På riksnivå har bostadsrättspriserna sjunkit med 2 procent under de senaste tre månaderna, medan villapriserna har stigit med 3 procent.

Marcus Svanberg, vd för LF Fastighetsförmedling, beskriver juli som ovanligt aktiv på bostadsmarknaden.
– Sensommaren innebär ofta en nystart för bostadsmarknaden efter en lugnare period under semestern, men i år har det varit osedvanligt många bostadsaffärer under juli. När allt fler nu återvänder från semestrarna får vi också en bra första fingervisning om vart marknaden är på väg under hösten, säger han.
Sett över det senaste året har priserna på bostadsrätter i Västmanland ökat med 2 procent och villapriserna med 4 procent. I hela landet har bostadsrättspriserna under samma period stigit med 5 procent och villapriserna med 3 procent.
Utvecklingen för fritidshus skiljer sig från den övriga bostadsmarknaden. I Västmanland har priserna på fritidshus sjunkit med 6 procent på ett år. På riksnivå ligger priserna på oförändrad nivå.
LF Fastighetsförmedling räknar med stigande bostadspriser under resten av året. Företagets prognos är att priserna i Sverige kommer att öka med 5–6 procent under året som helhet.
– Att priserna dämpas under semesterveckorna är helt normalt, det är färre affärer och delvis andra typer av bostäder som säljs då. Vi räknar med en allt bredare återhämtning på bostadsmarknaden efter sommaren, säger Marcus Svanberg.
Enligt honom märks också en ökad efterfrågan på mindre bostadsrätter inför höstens terminsstarter.
– Just nu ser vi ett särskilt stort intresse för små lägenheter, vilket hänger ihop med att det snart är terminsstart på landets högskolor och universitet. Efterfrågan på ettor och tvåor stiger när många unga flyttar hemifrån, säger Marcus Svanberg.