37 års väntan över – Köping tillbaka i Ligan
Stars sportchef Richard Persson: ”Vi kommer sätta färg på Basketligan”.
Stars sportchef Richard Persson: ”Vi kommer sätta färg på Basketligan”.
Köping Stars är tillbaka i svensk baskets finrum för första gången sedan säsongen 1981/82. Bakom bedriften ligger ett långsiktigt, hårt arbete – och en dröm som väcktes på Karlbergshallens golv för nästan fyra decennium sen.
– Jag har väntat i 37 år på att vi ska spela i Basketligan igen och få vara med och tävla där. Nu händer det. Grabbarna har fixat det här. Det känns ofattbart, säger en rörd Richard Persson, sportchef i Köping Stars.
Han fortsätter:
– Jag har minnen av att jag själv, Tomas Bandh och Tony Geidemark sitter på golvet i Karlbergshallen framför sargen och skriker ”Köping!” samtidigt som vi slår händerna i golvet. Det här var tidigt 80-tal. Nu står man här, 37 år senare, och skriker ”Köping!” på läktaren igen. Sen kommer förbundsordföranden i Basketförbundet fram efteråt, gratulerar oss och säger ”Det här ska bli jättekul att följa”. Då blir man varm i kroppen.
ÅTERTÅGET HAR KOMMIT FRAM
Köping Stars långsiktiga mål att ta sig till Basketligan är nu genomfört. I höst väntar en helt ny typ av utmaning.
– Vi är som vi är. Vi kommer åka på bortamatcherna och ta med oss supportrar när vi kan. Vi kommer gapa och skrika. Vi kommer sätta färg på Basketligan. Vi ska inte bli något stryklag. Det är vår målsättning, säger Persson.
Ni har haft en långsiktig målsättning att ta er till Basketligan. Hur känns det från klubbens sida att allt arbete nu burit frukt?
– Det har varit en lång process. Jag stod ihop med Åke Bärlin på läktaren i dag (läs: i måndags). Vi coachade laget 2013 där det blev kval. Redan då började vi prata om Basketligan. Sen har vi hela tiden haft en målbild: Att sitta på läktaren, käka varmkorv och kolla på Ligabasket i Köping. Det är en sån grej vi drömt om – och nu är vi där. Helt otroligt!
Richard Persson passar även på att hylla alla personer som hjälpt till runt klubben under denna resa.
– Alla som ställer upp ideellt. Alla sponsorer som ställer upp i alla lägen. Det är helt fantastiskt. Det berör så många och är så jäkla häftigt. Nu har tåget gått och vi är där. Återtåget har kommit fram och nu är vi i Basketligan. Tillbaka efter 37 år. Så jäkla häftigt, säger Richard Persson.
På lördag spelar Köping Stars säsongens sista hemmamatch. Då kommer AIK på besök – och tränaren Panagiotis ”Jotti” Nikolaidis utlovar feststämning i Karlbergshallen.
– Det ska bli grymt kul att få bjuda på fest hemma i Karlbergshallen på lördag för alla som har stöttat oss. Det blir en rejäl fest. Vi har dessutom aldrig slagit AIK, så det blir en morot det också, sa ”Jotti” till Magazin24 i måndags.