Köping
18:10 | 1 oktober 2018

Årets älgjakt ställs in i Köping

De senaste åren har älgstammen i Västmanland minskat kraftigt, därför har jägare och markägare i Köping och Skinnskatteberg beslutat sig för att ställa in årets älgjakt.

Detta är en genrebild. Foto: Pixabay.com

Jägareförbundet i Västmanland har sammanställt statistik som visar att älgstammen har minskat drastiskt på bara några år. Orsaken tros vara att älgarna har jagats för mycket av både jägare och varg, skriver SVT Nyheter Västmanland.

– Det är i de områdena som har varit värst drabbade av varg, Köping och Skinnskatteberg som jägarna och markägarna gemensamt har beslutat att ställa in årets älgjakt, säger Lars Björk, jägareförbundet Västmanland, till SVT.

Älgstammen kommer att öka om jakten ställs in under några år, men det är inte tillräckligt menar Björk.

– Länsstyrelsen har sagt i sin förvaltningsplan av stora rovdjur att vi ska ha ett par vargrevir i hela länet. Nu har vi haft sju vargrevir i Västmanlands län, säger Lars Björk.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020