Köping
06:01 | 27 november 2022

”Det är fantastiskt att se vilken skillnad pengarna gör”

Nicklas Lidström och Mathias ”Bissen” Larsson om utdelningslunchen i Rådhuset.

Ishockeylegendaren Nicklas Lidström och Mathias ”Bissen” Larsson. Foto: David Eriksson

I tisdags delades 500 000 kronor ut till forskarna Julia Aulin och Caroline Ingre vid en ceremoni vid Rådhuset i Köping. Mathias ”Bissen” Larsson njöt av stunden.

– Det är fantastiskt att se vilken skillnad pengarna gör. För mig är det här som julafton, att få dela ut pengarna som vi kämpat så hårt för. Just i år har vi kämpat lite extra för det här är pengar som vi har samlat in under pandemiåret 2021, helt utan officiella Bissen Brainwalks. Just de här pengar känns extra speciella, sa”Bissen”.

På plats fanns även självaste Nicklas Lidström, som i torsdags förra veckan utsågs till tidernas bästa svenske spelare på herrsidan. Under utdelningslunchen fanns ”Lidas”, som leder Börje Salmings nystartade ALS-stiftelse, på plats för att representera Börje och Pia Salming.

– Det känns bra att vara här. Det här är ett otroligt initiativ från ”Bissen” och Bissen Brainwalk. Det är fantastiskt att de fått fram så mycket pengar som de nu kan dela ut. Det är en fantastisk grej, sa ”Lidas” till Magazin24.

Vilken roll har du i ALS-stiftelsen? 

– Jag sitter med i styrelsen och min uppgift är framförallt att sprida budskapet om stiftelsen. Jag fick frågan av Börje och Pia i början av september om jag kunde vara med på något hörn. För mig var det självklart att hjälpa till med det jag kan, säger Nicklas Lidström.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020