De har sålt alla sina ägodelar, sagt upp sig från sina jobb, sagt upp telefonabonnemang. De försvinner ut i världen på obestämd tid.
Linda Wessén och Tobias Lundell har efter år av flängande fram och tillbaka mellan Sverige och framför allt Thailand nu bestämt sig för att prova lyckan på obestämd tid.
– Vi har planerat att sticka iväg ett tag, det har varit i tre-fyra månadersperioder förut, och vi känner lite att det inte räcker, berättar Tobias.
Det har byggts upp relationer på deras resor, de har lärt känna vänner och sett att det går att leva där. Ett frö som såddes någonstans längs med vägen är nu alltså på väg att blomma ut.
– Vi är lite… rastlösa kanske man kan säga, sist när vi flängde runt så blev det fem länder på fyra månader; Thailand, Malayasia, Singapore och sen Indonesien, berättar Tobias.
När de är hemma så känns det lite som att de bara är hemma och jobbar, att de går in i ett hamsterhjul för att spara pengar till nästa resa. Men när de väl kommer utomlands så känner de sig levande. Men det finns vissa tankar som lutar åt det nervösa nu innan de ska åka.
– Det kommer vara svårt att få jobb och börja tjäna pengar, säger Linda Wessén. Utöver det så är de nervösa över huvud taget, det är ett väldigt stort åtagande de har tagit på sig, det känns lite läskigt att de har sålt av alla sina saker, och drar upp sina rötter och lämnar hemmet.
Linda och Tobias vill inte strukturera upp för mycket, det enda de har bokat är en resa den 3:e mars.
När de började resa tillsammans kände de ganska snabbt att charter-resor inte var riktigt för dem, i längden blir man friare och det kostar inte lika mycket pengar när de får bestämma allt själva.
Oron för att lämna familjen är ett genomgående tema under vårt samtal, att vara på andra sidan av planeten från där man är uppväxt från ens föräldrar, syskon, släkt och vänner. Det är väldigt skönt att det finns internet och tjänster som Skype, men det kräver då att man har en internetuppkoppling, vilket inte finns allt.
– Det blir ett oändligt sökande efter Wi-Fi, säger Tobias och skrattar. Menar att man väljer väl vart man äter sina frukostar och middagar för att kunna hålla upp kontakten med Sverige, prata med vänner och familj och Linda ska kunna skriva på sin blogg.
De har också känt oro för hur deras respektive arbetsplatser och chefer kommer reagera. Men allt har gått bra, de har varit väldigt förstående, de är väl på något sätt vana och vet om att det här är deras dröm, eftersom de har rest så mycket innan och inte pratar om mycket annat än deras resor, om resan de varit på när de kommer hem eller om resan de ska åka på innan de åker.
– Det var tufft att säga att man inte vet när man kan komma hem, säger Linda.
På längre sikt känner Tobias att en oro som finns är att Sverige kanske lockar ännu mindre när de har vart borta tillräckligt länge, men det kan också ge perspektiv som gör att Sverige lockar mer i längden.
På frågan om de kommer tillbaka så säger paret att de inte vet, någon gång kommer man väl hem i alla fall, framför allt för att fira jul. Men framtiden i överlag är oviss.
– Får man jobb så stannar man ju, säger Linda, Tobias fortsätter med att man inte vill fastna i ett hamsterhjul där, där man bara jobbar och står i, precis som man gjort många gånger i Sverige.
Men sen är det skillnad att gå på after work i exempelvis Khao Lak än i Köping.
Paret ska på fredag besöka Nyhetsmorgon i TV4 för att prata om sin resa, och Linda skriver på sin blogg på resesidan Ett Annat Liv.


