Fallo fyller 3 år
Firas bland annat med en exklusiv vinprovning med Carl-Jan Granqvist.
Firas bland annat med en exklusiv vinprovning med Carl-Jan Granqvist.
För tre år sedan startade Mohammed Al-Hakim och Enzo Vesprini restaurang Fallo Food Club vid Stora Torget i Köping. Nu fyller restaurangen 3 år.
Båda har en bakgrund som fotbollsdomare och har besökt stora delar av världen. Olika matkulturer har skapat minnen, öppnat dörrar och byggt vänskap.
– Det italienska köket har en särskild plats i våra hjärtan. Vi har valt att låta Fallo ha fokus på köket från den italienska regionen Marche, där jag är uppvuxen, säger Enzo.
– Bra råvaror är grunden till en lyckad måltid, säger Mohammed. Oliver, olivolja, viner och vårt italienska bröd kommer från Marche-regionen. När det gäller kött, fisk och andra råvaror arbetar vi med lokala producenter.
Treårsjubileet firas under en vecka med särskilda erbjudanden varje dag. Fredag den 11 april blir en höjdpunkt med en exklusiv vinprovning med Carl-Jan Granqvist från klockan 19. Dagen därpå, kan man äta för två och betala för en.
Visionen är att öppna fler Fallo-restauranger med samma koncept i andra städer.