Köping
15:25 | 3 april 2023

Fem personer häktade efter söndagens händelse i Köping

Misstänks för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott.

Genrebild. Foto: David Eriksson/arkiv

Vid 15-tiden i söndags fick polisen in flertalet samtal om en misstänkt skottlossning vid en adress i området Byjorden i Köping. Inledningsvis misstänkte polisen att det rörde sig om skott mot en lägenhetsdörr eftersom det hittades skador.

Efter händelsen greps totalt sex personer. Då rubricerade polisen händelsen som försök till mord och grovt vapenbrott. Under måndagen har det kommit fram att brottsrubriceringen ändrats. SVT Västmanland rapporterar att fem personer nu sitter anhållna misstänkta för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott. En har alltså släppts på fri fot.

– Vi gjorde husrannsakan och brottsrubriceringen var inledningsvis mordförsök, men den ändrades efter en teknisk undersökning, säger Sofia Berling, förundersökningsledare och åklagare, till SVT Västmanland.

Den tekniska undersökningen ska bland annat ha visat att skadorna på dörren inte var kulhål.

– Det fanns alltså inga bevis för att någon skjutit mot dörren och därför ändrades brottsrubriceringen, säger Sofia Bergling, som vidare berättar att beslag på platsen har gjort att misstankarna om vapenbrott och narkotikabrott har uppstått.

Uppdatering, onsdag 15.20:

Under onsdagen rapporterade P4 Västmanland att fem personer, fyra män och en kvinna mellan 16 och 46 år gamla, numera sitter häktade efter polisinsatsen i Köping i söndags. Tre av dem är misstänkta för för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott. De övriga två häktas för grovt vapenbrott respektive grovt narkotikabrott.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020