Köping
16:40 | 30 juni 2019

Friluftsgudstjänst i finaste kyrkan – naturen

Om sommaren sköna – då flyttar många gudstjänster ut i naturen. Och vad är väl skönare än att avnjuta lite ord för själen i den lokal som – enligt alla som tror på Gud – Gud själv har skapat?

Gudstjänst ute i Guds fria natur – i det här fallet hemma hos Örjan och Inga-Britta Andersson i Häggsta.

Sista söndagen i juni.
Solen skiner skönt (eller obarmhärtigt, om man är känslig för sol och värme) från en knallblå himmel.
Till Häggsta i Odensvi har ett 30-tal personer hittat denna vackra sommareftermiddag. Här ska firas gudstjänst i lärare emeritus Örjan Anderssons och hans hustru Inga-Brittas trädgård.

Mångårig tradition

Gudstjänst i Häggsta är en mångårig tradition, och Örjan och Inga-Britta har alltid välkomnat gäster i sin trädgård. Det kan skribenten intyga. Hon hade Örjan som klasslärare ett år på högstadiet, och han bjöd ut hela klassen på cykeltur till Häggsta med fika i trädgården redan på den tiden.

Den här dagen håller Rode Oscarsson i gudstjänsten. I sparsamt antal men väl valda ord förmedlar hon sommarkänslan till den lilla församlingen bland fikaborden på gården.
Och var är man som närmast Gud – om man nu tillhör dem som tror på Gud…? Ute i Guds sköna natur, naturligtvis.

Leif Hesselgren spelade till psalmerna. Inte på orgel, klarinett är betydligt lättare att frakta – och det gick bra att sjunga till den också.
Skribenten själv fick äran att sjunga några sommarsånger till gitarr under gudstjänsten.

En skön stund för själen i makarna Anderssons underbara trädgård.

Kyrkkaffe i det gröna

Efter gudstjänsten hade alla uppmanats att ta med fikakorg. Men är det kyrkligt så delar man broderligt och systerligt; fat och burkar med hembakat bröd gick runt bland alla borden och alla som ville ha fick gärna ta för sig.
Det var nästan som när Jesus fick två fiskar och fem bröd att räcka till tusentals människor.

Och solen fortsatte stråla. Man skulle kunna bli religiös för mindre…

Fotnot:
Under sommaren anordnas friluftsgudstjänster lite då och då.
Det är en skön stund för själen, även för den som annars inte brukar gå i kyrkan. Håll gärna utkik i tidningen under predikoturer om du vill vara med någon gång.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020