Fotboll
12:00 | 21 oktober 2021

Här är spelschemat för Höstsparken 2021

42 lag deltar i den klassiska turneringen.

Spelschemat till klassiska Höstsparken är lottat. Turneringen arrangeras av Elastico FC. Foto: Michaela Ericzén/Arkiv

Mellan måndag och torsdag under höstlovet (1-4 november) är det dags för Köpings skolungdomar att göra upp i den klassiska fotbollsturneringen Höstsparken som avgörs i KB-hallen.

– Något som gör oss oerhört glada är att det är totalt 42 lag med den här gången. Det är tio fler än 2019 och åtta fler än 2020, så det är en kraftig ökning. Vi som är med och arrangerar och jobbar under Höstsparken vill göra detta till en fantastisk vecka i hallen med bra energi och fin stämning, säger arrangören Risha Bahram från Elastico.

Elastico FC, som arrangerar turneringen i samarbete med Sparbanken Västra Mälardalen och Teknikcollege, har lottat spelschemat som publiceras exklusivt här på Magazin24.se.

Uppdatering 15.29. Spelschemat för årskurs 7 har ändrats. Det uppdaterade spelschemat finns här nedan.

Hela schemat:

Speldatum 1-4 november, KB-hallen


Måndag

Årskurs 4


Grupp A
4A Elund
4A St Olov
4C Nibble
4C Nyckel

07:40 4A Elund – 4A St Olov
08:00 4C Nyckel – 4C Nibble
09:00 4A St Olov – 4C Nibble
09:20 4C Nyckel – 4A Elund
10:20 4C Nyckel – 4A St Olov
10:40 4C Nibble – 4A Elund

Grupp B
4B St Olov
4B Elund
4B Nibble
4 Munktorp

08:20 4B Nibble – 4 Munktorp
08:40 4B St Olov – 4B Elund
09:40 4 Munktorp – 4B Elund
10:00 4B St Olov – 4B Nibble
11:00 4B St Olov – 4 Munktorp
11:20 4B Elund – 4B Nibble

Final
11:40 vinnare grupp A – vinnare grupp B


Årskurs 5


Grupp A
5A Elund
5B Nyckel
5B Elund
5C St Olov

12:00 5A Elund – 5B Nyckel
12:20 5B Elund – 5C St Olov
13:20 5B Nyckel – 5C St Olov
13:40 5B Elund – 5A Elund
14:40 5B Elund – 5B Nyckel
15:00 5C St Olov – 5A Elund

Grupp B
5 Nibble
5AC Malma
5B Malma
5AB St Olov

12:40 5 Nibble – 5AC Malma
13:00 5B Malma – 5AB St Olov
14:00 5AC Malma – 5AB St Olov
14:20 5B Malma – 5 Nibble
15:20 5B Malma – 5AC Malma
15:40 5AB St Olov – 5 Nibble

Final
16:00 vinnare grupp A – vinnare grupp B


Tisdag


Årskurs 6


Grupp A
6B Nibble
6B St Olov
6 Elund

09:00 6 Elund – 6B Nibble
09:40 6B Nibble – 6B St Olov
10:20 6B St Olov – 6 Elund

Grupp B
6C Nyckel
6C Nibble
6AC St Olov

09:20 6AC St Olov – 6C Nibble
10:00 6C Nibble – 6C Nyckel
10:40 6C Nyckel – 6AC St Olov 

Semifinaler
11:20 ettan grupp A – tvåan grupp B
11:40 ettan grupp B – tvåan grupp A

Final
12:20, vinnare semifinal 1 – vinnare semifinal 2


Årskurs 7

7A Scheele
7C Scheele
7C Kabbe
7D Scheele

11:00 7A Scheele-7C Scheele
12:00 7A Scheele-7C Kabbe
12:45 7C Scheele-7D Scheele
13:05 7C Kabbe-7C Scheele
13:25 7A Scheele-7D Scheele
13:45 7D Scheele-7C Kabbe

Final
14:10 gruppettan–grupptvåan


Onsdag

Årskurs 8

8B Scheele
8CD Scheele
8BC Kabbe

08:40 8BC Kabbe – 8B Scheele
09:00 8B Scheele – 8CD Scheele
09:20 8CD Scheele – 8BC Kabbe
09:40 8B Scheele – 8BC Kabbe
10:00 8CD Scheele – 8B Scheele
10:20 8BC Kabbe – 8CD Scheele

Final
10:50, gruppettan – grupptvåan


Årskurs 9

9B Scheele
9CD Scheele
9D Kabbe
9E Kabbe
9 Malma

11:20 9E Kabbe – 9 Malma
11:40 9D Kabbe – 9CD Scheele
12:00 9 Malma – 9B Scheele
12:20 9CD Scheele – 9E Kabbe
12:40 9B Scheele – 9D Kabbe
13:00 9CD Scheele – 9 Malma
13:20 9B Scheele – 9E Kabbe
13:40 9 Malma – 9D Kabbe
14:00 9CD Scheele – 9B Scheele
14:20 9D Kabbe – 9E Kabbe

Final
14:50, gruppettan – grupptvåan


Torsdag

Ullvigymnasiet


Grupp A

Rishas änglar
FC Harrys
FC Barcelona
MBK Akademi

Grupp B
Malistrip
Maliboys
FC Guzzar
Syrien FK
FC Oppblock

08:00 Syrien FK – FC Guzzar
08:20 Maliboys – Malistrip
08:40 FC Barcelona – FC Harrys
09:00 Rishas änglar – MBK Akademi
09:20 FC Guzzar – FC Oppblock
09:40 Malistrip – Syrien FK
10:00 FC Harrys – MBK Akademi
10:20 Rishas änglar – FC Barcelona
10:40 Malistrip – FC Guzzar
11:00 FC Oppblock – Maliboys
11:20 Rishas änglar – FC Harrys
11:40 MBK Akademi – FC Barcelona
12:00 FC Guzzar – Maliboys
12:20 Syrien FK – FC Oppblock
12:40 Maliboys – Syrien FK
13:00 Malistrip – FC Oppblock

Semifinaler
13:30 ettan grupp A – tvåan grupp B
13:50 ettan grupp B – tvåan grupp A

Final
14:20 vinnare semifinal 1 – vinnare semifinal 2

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-