IKW/KBK är klara för elitserien nästa säsong, det efter att ha vunnit mot Sundbyberg.
Köpingslaget IKW/KBK är i elitserien i bowling 2016/2017 efter att på söndagen ha slagit ut Sundbybergs IK i finalen av slutspelet till elitserien.
Första matchen som blev en strikeorgie, men där Köpingslaget till slut fick se sig besegrade med 10-9, visade att denna dag skulle bli lång trots Filip Wilhelmsson 1 009 poäng.
Nästa match blev ännu värre och även det en strikeorgie och främst från Köpingslagets sida, vinst med 15-5 och ett nytt prydligt distriktsrekord med 7 447 poäng och med strömhopp över 1 000 och 900 poäng, sen väntade en skiljematch där IKW/KBK mötte ett mycket tröttkört Sundbyberg, vinst i skiljematchen med 8-2 och IKW/Köping BK till Elitserien.
– Fantastiskt, vilken resa laget har gjort. Från att ha avancerat till allsvenskan för tre år har man tagit fler och fler poäng varje år och i år gått slutspel för första gången och som avslutades på bästa tänkbara sätt. Denna helg har man först på lördagen slagit ut vinnaren i Allsvenskan grupp A klart samt på söndagen vinnaren i grupp B i bowlingallsvenskan, Sundbybergs IK, säger Leif Sjöholm i IKW/KBK.
Grabbarna som gjorde distriktsrekordet 7 447 poäng:
Robert Hedenström 1 001 poäng
Filip Wilhelmsson 1 004 poäng
Viktor Danielsson 951 poäng
Simon Opasic 926 poäng
Hugo Lindgren 907 poäng
Thomas Frejdig 878 poäng
Håkan Leander 898 poäng
Vesa Rontti 882 poäng


