Köping
13:21 | 17 juli 2023

Konstnär ställer ut i Köping

Stuart Mayes kommer till Köping och Västra Mälardalen

Foto: Pressbild

Konstnären Stuart Mayes som skapar sina konstverk med hjälp av återvunna textiler kommer mellan den 21 augusti och 10 september, visa upp sina konstverk vid järnvägsstationen i Köping.

Mayes som nu är bosatt i Uppsala men uppvuxen i Storbritannien har studerat vid ett flertal lärosäten världen över, bland annat i London och konstfacket i Stockholm. Stuarts senaste utställning kunde du skåda på Uppsalas Konstmuseum, sedan ett år tillbaka är Mayes även ordförande i Uppsalas Konstnärsklubb.

På utställningen i Köping kommer du att få se flaggor som han har skapat med hjälp av klädesplagg. Förutom utställningen i Köping kommer det även arrangeras en utställning i Kungör under samma datum. På utställningen i Kungsör kommer Mayes att vissa upp flaggor som är tillverkade utav bordsdukar, köksdukar samt servetter. Tidigare i år har han även haft en utställning i Arboga.

Är man intresserad utav hans konst kommer man kunna delta på en gratis workshop vid museet i Köping den 23 augusti med start klockan 14.00. Workshopen börjar med en samling nere vid järnvägsstationen i Köping för att titta på Mayes konstverk, senare går man gemensamt till  Köpings museum där man har chansen att sy sin egen flagga.

Vill man delta på workshopen måste man kontakta Celly Paillet på Köpings museum senast den 18 augusti då det är begränsat med platser.

 

 

 

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020