Basket
IDAG

Köping Stars plockar in amerikan från ligakonkurrenten

Den atletiske guarden kommer få en viktig roll i truppen: ”Nyckelspelare defensivt”.

Markeith Browning II. Foto: Köping Stars

Den gångna helgen presenterade Köping Stars klubbens första amerikanske spelare till kommande säsong, nämligen guarden Jaylin Henderson. Under tisdagen presenterades amerikan nummer två som även han är guard.

Markeith Browning II, som förra säsongen spelade för Sloga i SBL, kommer under vintern att bära Köpingslinnet.

– Att han redan har erfarenhet av ligan och Sverige var viktigt för oss samt att vi tror att hans kvaliteter passar in i vårt sätt att spela med högt försvar och snabba spelvändningar, säger Köping Stars huvudtränare Panagioti ”Jottis” Nikolaidis till klubbens hemsida. 

Markieth Browning beskrivs som en aggressiv spelare som är underhållande att titta på. Han gillar den defensiva aspekten av spelet.

– Jag kan spela försvar på flera positioner. Jag är tillräckligt stark för att spela försvar på forwards och tillräckligt snabb för att möta guards. Dessutom bryr jag mig inte om någon dunkar på mig vilket gör att jag är en bra skottblockare, säger amerikanen.

– Markeith kan spela på båda guardspositionerna och förutom hans transitionsspel samt explosiva spel kommer han även vara en nyckelspelare defensivt med sin atletism och spelintelligens, säger ”Jotti”.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020