Köpings Musteri prisade för flera produkter
”Vi är så stolta och glada”.
”Vi är så stolta och glada”.
Fredagen den 19 april spenderade Köpings Musteri en konferensdag på Rudenstams frukt och bär i Huskvarna där resultaten från Must-SM offentliggjordes. Juryn består av fem mycket kompetenta kännare och sommelierer. Tävlingen arrangeras av Svenska Must och Ciderproducenter som är en branschorganisation för musterier som använder sig av svensk frukt som huvudråvara i sina produkter.
87 muster deltog från producenter i hela landet. Köpings Musteri tog emot priser för flera produkter! De mottog bland annat utmärkelsen för bäst i klassen ”Innovativa drycker med äpple som huvudråvara” med deras Lingonberry & Apple.
Köping Musteri blev även bäst i klassen Ekologisk Must med Bergs Lorange (Sortren äppelmust med fruktkött).
Köpings Musteri fick även silvermedaljer för sorterna Pirella och Bergs Stina samt en bronsmedalj för deras kryddade must Pors & Lingonberry.
– Vi är så stolta och glada och kommer så klart att servera de prisbelönta dryckerna till smårätter och fika i vårt kafé som har premiär den 25 maj! Annars kan man hitta Sveriges bästa muster i flera klasser i vår gårdsbutik eller på provningar som hålls regelbundet, säger Johanna Ryberg och Lena Ryberg-Ericsson från Köpings Musteri.