Köpingsfestens tivoli flyttas – får inte vara kvar i centrum
Park- och gatuchefen: "Det här är inte en blixt från klar himmel"
Park- och gatuchefen: "Det här är inte en blixt från klar himmel"
Köpings centrum riskerar att bli utan ännu en attraktion under årets stadsfest. I fjol valde arrangören, Örebroföretaget Event Sweden, att slopa öltältet på Stora torget till förmån för ett ”Austin-koncept”, där de lokala krogarna och pubarna stod för utskänkningen.
Och i år kan tivolit få stryka på foten. I ett nytt förslag från Tekniska kontoret får det provisoriska nöjesfältet inte längre plats på Tunadalsparkeringen under festhelgen.
Det kan i stället flyttas till grusparkeringen vid Ullvigymnasiet.
– Vi har sagt sedan flera år tillbaka att vi måste se över det här mer strukturellt. Det här har vi sagt till (arrangören) Event Sweden, så är verkligheten, säger Sverker Lindberg, gatu- och parkchef på Tekniska kontoret i Köpings kommun.
Varför flyttar ni tivolit från Tunadalsparkeringen?
– Den är väldigt välfylld, kan man säga. Det är ett skäl. Det andra är att förra året hade tivolit sina trailers där det i dag byggs vid Hake. Det är inte möjligt heller. Sen är det en brist på parkering rent allmänt. När vi delade upp tivolit mellan Tunadal och Midgårdsparkeringen förra året fick vi skäll av näringsidkare.
Tivolit är den största inkomstkällan för Köpingsfesten. Hur har ni tänkt kring den ekonomiska aspekten, att det kan drabba evenemanget negativt?
– Vi har sagt sedan fem år tillbaka att vi måste titta på en annan lösning. Det här är inte en blixt från klar himmel. Det här är inget som är abrupt för arrangören på något sätt.
I förslaget från Tekniska kontoret kommer fler gator än under tidigare stadsfester vara öppna för trafik. Både Glasgatan eller Torggatan kommer, till skillnad från tidigare år, vara öppna för trafik för att underlätta för blåljuspersonal och busstrafik.
– Vi har återkommande möten med polis, räddningstjänst och ambulans. Där har vi pratat om framkomligheten, säger Sverker Lindberg.
Årets Köpingsfest väntas äga rum sista helgen i maj.