Köping
18:02 | 19 februari 2026

Lista: Köpingskrögarens fem värsta matupplevelser

Ibland lämnar krögaren Mattias Wallin Krog & Company i Köping och beger sig ut i världen. Gärna för att äta. Men ibland blir det helt fel.

Köpingskrögaren Mattias Wallin.

Nästa månad firar krögaren Mattias Wallin och hans personal tre år med Krog & Company, i klassiska Hantverkarens gamla lokaler på Torggatan i Köping.

När Mattias Wallin inte hittas ute i restaurangen, eller djupt nere i grytorna inne i köket, reser han gärna. Och passar såklart på att vidga sina kulinariska vyer.

Men ibland blir det fel. Ibland smakar inte maten som den borde.

– Jag älskar det mesta i matväg och det finns nästan ingen rätt eller ingrediens i sig som jag känner att ”usch och fy, det tycker jag inte om”. Men jag är noga i mitt val av krog när jag själv går ut och äter. Jag vill att maten skall vara lagad från grunden, av en kock som älskar det han eller hon gör. Sen kan man lyckas mer eller mindre bra med resultatet. Men visst har jag också gått på nitar på krogen. Både självförvållat och inte.

Kolla här: Mattias Wallins fem kulinariska no-no’s

  1. Matförgiftning i Brasilien: ”På en strandkrog i Brasilien åt jag Camarão ao Alho e Óleo, som är hela räkor i mycket vitlök och olja. Gott! Den här rätten äter man gärna med skalet på och det är viktigt att räkorna blir tillagade ordentligt. Det fattades något den gången där. Resultatet blev en rejäl matförgiftning, sängläge i flera dagar och ett läkarbesök”.
  2. Spotta ut mat på restaurang i Tokyo: ”Sjöborre eller ”Uni” som den kallas i Japan, måste vara pinfärsk för att smaka gott, då den ofta äts rå. En delikatess. Den här gången var den inte pinfärsk och smakade därefter. Lite som en våt strumpa kan lukta efter en dag på sjön. Det är en av de få gånger i livet jag spottat ut mat”.
  3.  Rostade myror i Colombia:  ”Hormigas culonas, eller helt enkelt rostade myror. Är ett mycket populärt snacks i Colombia. Alla locals äter det. Nyfiken som jag är måste jag bara testa. Smaken är inte illa, lite som bacon, men äta myror? Nej, det är inte lika enkelt om man är svensk, så där slutade experimentet. Då äter jag hellre bacon”.
  4. Maskinbankad schnitzel på vägkrog: ”Vägkrogs-schnitzel, en maskinbankad sak med rödvinssås eller bearnaisesås. Jag gillar schnitzel och är kanske lite kräsen. Schnitzel lagar man inte som halvfabrikat, den bankar man enkelt själv i ett professionellt kök och serverar den inte med fuskbea eller rödvinsås”.
  5. Halvfabrikat: ”Speciellt såser eller dressingar som är fyllda med färgämnen, smakförstärkare och som är högprocessade. En god sås är busenkel att göra om man är kock och något som alla restauranger borde tilllaga själva. Men som det i några delar av restaurangvärlden fuskas med och som ofta gör mig besviken. Men också något så enkelt som en potatisgratäng. Halvfabrikat där skickar jag ofta tillbaka till köket”.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020