Köping
17:57 | 7 september 2022

Man från Köpings döms till fängelsestraff

Fälls för att ha misshandlat gravid kvinna.

Foto: Patrik Svedberg/arkiv

En man i 25-årsåldern från Köping döms till två månaders fängelse för två fall av misshandel. Det meddelade Västmanlands tingsrätt i en dom under onsdagen.

Enligt domen ska de båda fallen av misshandel ha skett under sommaren 2020. Vid det första tillfället ska mannen ha sparkat sin sambo, som vid tillfället var sju månader gravid med parets barn, så att hon föll till golvet. Vid det andra tillfället ska mannen ha tagit ett tag om kvinnans käke och slagit henne på låret under en bilfärd.

Mannen har i förhör nekat till anklagelserna. Västmanlands tingsrätt menar dock att kvinnan har gjort ett trovärdigt och tillförlitligt intryck samt att det inte framkommit något skäl för henne att lögnaktigt beskylla mannen.

Den nu dömde mannen förekommer sedan tidigare under åtta avsnitt av belastningsregistret. I november 2020 dömdes han till fyra månaders fängelse för misshandel och olaga hot gällande samma kvinna som i det nu aktuella målet.

Utöver två månaders fängelse ska mannen även betala 26 500 kronor i  skadestånd till kvinnan.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020