Köping
15:00 | 13 april 2025

Minnesbilden: Sala-ligan i Köping

När härvan nystades upp visade det sig att gänget hade rånat och mördat fem personer.

Historisk bild
Salaligans ledare Nilsson-Thuneman dömdes till rättspsykiatrisk vård resten av sitt liv. Till vänster Bror Hedström som tillsammans med övriga tre ligamedlemmar dömdes till livstids fängelse för medhjälp.

På Tunadalsgatan i Köping under det tidiga 1930-talet gick livet sin gilla gång mest varje dag. Längs gatan fanns inte bara bostäder utan även en del hantverkare och mindre verkstäder.

Huset som i början av seklet hade varit läskedrycksbryggeri och sedan fabrik för kättingtillverkning var därefter stadens förråd innan det revs.

Det kallades då i folkmun fortfarande för ”Kättingfabriken”.

Två av Sala-ligans medlemmar hade en mekanisk verkstad vid Tunadalsgatan och ovanpå en lägenhet för övernattning.

På gaveln av Kättingfabriken hade Bror Hedström och Åke Lindberg på 1930-talet en mekanisk verkstad och en liten lägenhet för sin övernattning. De båda företagarna var allmänt skötsamma och omtyckta.

Onsdagen 23 juni 1936 fick Köpingsborna anledning ändra uppfattning. Ryktet spred sig som en löpeld: Kvällen innan hade Hedström och Lindberg tagits av landsfiskalen i Köping – för mord!

Två dagar senare kunde alla tre tidningarna i Köping, liksom alla stora tidningar i hela landet, berätta om det dramatiska gripandet.

Åke Vidlund angav två av medlemmarna i Sala-ligan och fick eventuellt den utfästa belöningen på 2 000 kr.

Landsfiskal Hörnlund hade tillsammans med tre konstaplar, ”efter angivelse av ynglingen Vidlund”, sent på tisdagskvällen anhållit de två. Ligans övriga tre Sala-bor var då redan fasttagna.

När härvan nystades upp visade det sig att gänget hade rånat och mördat fem personer i Sala med omnejd.

Det kanske värsta dådet var när de borrade hål i väggen till ett litet hus där en ensamstående kvinna bodde. De sprutade in bilavgaser genom en gummislang tills hon blivit medvetslös. Efter att ha brutit sig in och rånat henne, satte de eld på huset.

Tidningarna skrev förstås om Sala-ligan och Köpings-Posten kom ut med ett extranummer.

Gängledaren Sigvard Nilsson-Tuneman ansågs psykiskt sjuk och dömdes som mördare till livstids förvaring på Säters slutna avdelning. De övriga fyra dömdes för medhjälp och fick livstids straffarbete som straff.


Nedan startbilden utan beskärning. Klicka bilderna för större version.

Salaligans ledare Nilsson-Thuneman dömdes till rättspsykiatrisk vård resten av sitt liv. Till vänster Bror Hedström som tillsammans med övriga tre ligamedlemmar dömdes till livstids fängelse för medhjälp.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020