Nyrenoverad barn- och ungdomsavdelning vid Köpings bibliotek
Invigning sker i början av nästa år.
Invigning sker i början av nästa år.
Måndagen den 9 januari, med start 14.00, är det invigning för stadsbibliotekets nyrenoverade barn- och ungdomsavdelning. Invigningen bjuder bland annat på en eftermiddag för hela familjen med trollerishow med Filiokus Fredrik, bokfiskdamm, pyssel och brädspel.
Den nya barn- och ungdomsavdelningen beskrivs som färgglad, mer barnanpassad och tar en central plats i biblioteket. Inspirationen kommer från den industristad som Köping är och tanken är att avdelningen ska vara en plats där fantasin och kunskap får byggas och utvecklas.
– Vi vill att det ska vara tydligt att barn och unga är viktiga för oss och barn- och ungdomsavdelningen ska spegla vad de vill ha, säger Lisa Pettersson, barnbibliotekarie, i ett pressmeddelande från Köpings kommun.

En barnkulturdesigner har hjälpt Köpings stadsbibliotek med formgivningen.
”De bjöd även in Begripsams expert på fysisk tillgänglighet och bemötande med fokus på kognitiv och psykisk tillgänglighet för att få tips och råd”, skriver Köpings kommun.
– Arbetet har pågått i ett och ett halvt år och det är tack vare stöd från Kulturrådet som vi har kunnat förverkliga många av våra idéer. Vi är jättenöjda, säger Anette Gripenberth, bibliotekschef.