Köping
IGÅR

Ordningsvakter patrullerar i centrum även under 2026

Samfinansiering gör satsningen möjlig.

Thomas Hoffmann, säkerhetchef, Mathias Axelsson, Västra Mälardalen i Samverkan, Per Ågren, kommunstyrelsens ordförande, Mikael Bohman, Sparbanken Mälardalen. Foto: Köpings kommun

Under 2025 har det genomförs satsningar för att öka tryggheten i Köpings centrum, bland annat utökad kamerabevakning. En annan satsning har varit ordningsvakter. Detta har skett genom samverkan där ordningsvakterna har finansierats av Köpings kommun samt Västra Mälardalen i Samverkan och Sparbanken Mälardalen.

– Vi ser att ordningsvakterna gjort skillnad. Utan samverkan med näringslivet hade inte detta varit möjligt, säger Per Ågren, kommunstyrelsens ordförande i Köpings kommun, i ett pressmeddelande.

Från maj till september detta år har ordningsvakterna synts i stadskärnan där de har arbetat trygghetsskapande. Förutom ordningsstörningar har ordningsvakterna även fungerat som värdar i centrum.

– Centrum har blivit lugnare och tryggare tack vare ordningsvakternas insatser. Både invånare och företagare har varit mycket positiva, säger Thomas Hoffmann, säkerhetschef i Köpings kommun.

Samfinansieringen innebär att ordningsvakternas närvaro är säkrad även för samma period 2026, alltså maj till september. Kommunen meddela även att det finns en öppning för om fler vill bidra med finansiering.

– Ordningsvakterna är ett fint exempel på vad näringslivet och kommunen kan göra när vi går samman. Det är även positivt om fler vill vara en del av den satsningen, då finns möjlighet att öka ordningsvakternas närvaro ytterligare, säger Per Ågren.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020