Motorsport
18:00 | 10 oktober 2018

Team Ferrita jagade tiden med framgång

Att tävla på tid har blivit en stor trend inom motorsporten. Team Ferrita från Köping tillhör de som har hakat på och varvat upp. "Bilarna går lite aggressivare", säger föraren Fredrik Lindkvist.

Team Ferrita racingteam. Från vänster: Tomas Spetz (mekaniker), Fredrik Lundkvist (förare, kör en Porsche 997 Turbo RS), Fredrik Roos (förare, kör en Corvette C6 Z06), Victor Gustafsson (mekaniker), Magnus Andersson (förare, kör en Subaru Impreza WRX STI) och Micael Ljungström, vd på Ferrita. Foto: David Eriksson

”Time Attack” är en tävlingsform som har sitt ursprung i Japan. Tävlingsformen är enkel, ”Time Attack” är ett så kallat ”kvalrace” där snabbaste varvet vinner. Teamen, som är uppdelade i fem olika klasser beroende på bilens prestanda, tävlar inte mot andra på banan utan i själva verket skoningslöst mot klockan. Snabbast tid på de försök man får på sig vinner.

Under de senaste åren har Time Attack blivit uppmärksammat som en av de mest växande motorsporterna i världen.

Team Ferrita från Köping är ett gäng som hakat på trenden. Under säsongen har förarna Fredrik Roos och Magnus Andersson från Köping samt Fredrik Lundkvist från Västerås framgångsrikt tävlat om den snabbaste tiden vid de fem deltävlingarna (Knutstorp, Kinnekulle, Mantorp samt två tävlingar i Karlskoga). Till sin hjälp har de haft mekaniker, familj och vänner.

– Folk som kommer till en tävling för första gången tycker att det är så roligt att man kan följa tävlingen i en app, där det hela tiden uppdateras hur snabbt bilarna kör. Det är även annorlunda mot Porsche Carrera Cup, där folk upplever att det är så jämnt och alla kör lika. Vid Time Attack är det lite mer att bilarna låter annorlunda, går lite aggressivare och sladdar, säger Fredrik Lindkvist.

– Det är stor variation på förare och bilar, flikar Fredrik Roos in.

– Det är egentligen alla typer av bilar. Tidigare har man kört antingen folkrace eller STCC. Det har inte funnits några mellanting. Det som är roligt med Time Attack är att man kan ta sin bil, hamna i någon vettig klass och ändå tävla på samma villkor som alla andra. I och med att man kan köra med en standardbil från affären så kan vem som helst tävla. Vill man satsa mer hamnar man högre upp. Alla har en plats i startfältet, säger Fredrik Lundkvist.

Tävlingsformen är på uppgång. Fler och fler bilar har hängt på trenden, menar grabbarna i Team Ferrita.

– Nu har jag bara åkt ett år, men det är nog närmare 100 team totalt. Det är skitkul, säger Fredrik Roos.

Utöver Team Ferrita tävlar även Erik Olausson, Mattias Karlsson och Johan Landgren, även de från Köping, i ”Time Attack”.

Gemenskapen är därför stor vid sidan av själva tävlandet.

– Det är väldigt familjärt och det är lite därför man är med och kör, säger Fredrik Lundkvist och får medhåll av sina kollegor.

Trots att det är väldigt familjärt handlar ”Time Attack” ändå om att tävla och köra så fort det bara går. Detta har Team Ferrita gjort med framgång. Bland annat slutade Fredrik Roos som totaltvåa i klassen ”PRO street” under hans första säsong.

– Det har varit riktigt kul! Jag kör en ny bil (en Corvette C6 Z06), som jag visserligen körde några gånger förra året, men då var det bara krångel. Sen byggde vi om den, bytte grejer och skruvade tills det funkade. Jag har lärt känna bilen och blivit mer och mer bekväm för varje tävling, säger Fredrik Roos.

Nu när tävlingssäsongen är över börjar förberedelserna inför nästa säsong för Team Ferrita.

– Vi ska fortsätta köra som ett team nästa år också, säger gänget.

Är det guldet som gäller nästa år?

– Jag ska stå högst upp, avslutar Fredrik Roos med ett leende.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020