Trots succén – ”Jotti” ser förbättringspotential i Stars
Köpingstränaren: "Känner mig lite som en papegoja".
Köpingstränaren: "Känner mig lite som en papegoja".
Köping Stars har gått rent under säsongen och noterades för åttonde raka segern när de besegrade Wetterbygden i lördags. Lagets tränare Jotti Nikolaidis var självklart glad över vinsten, men menar samtidigt att hans lag måste förbättra sig.
– Jag känner mig lite som en papegoja ibland när jag står här och säger att vi har saker vi behöver förbättra, men det behöver vi verkligen. Mot Wetterbygden hade vi alldeles för många turnovers (bolltapp) och släppte in alldeles för många poäng. Men Wetterbygden var väldigt bra också. Vi hade tur som vann, men det ska bra lag ha också, sa Nikolaidis till Magazin24 efter lördagens dramatiska match.
Kommande lördag väntar en ny hemmamatch för Köping Stars. Då kommer Eos från Lund till Karlbergshallen. Hemmalaget siktar så klart in sig på att förlänga sin åtta matcher långa vinstsvit.
– Klart det är så, men framför allt behöver vi sikta på att spela bra basket. Det var lite av en urladdning mot Djurgården och jag hade känslan att vi skulle vara slarviga mot Wetterbygden. Jag skulle behöva titta mer på matchen för Wetterbygden gjorde oss dåliga och straffade oss. Vi behöver verkligen komma fokuserade till kommande matcher, säger ”Jotti”.
Och avslutar:
– Först och främst siktar vi in oss på Eos. Sen har vi många av topplagen kvar att möta på bortaplan – två gånger. Det är väldigt mycket kvar att spela om och långt ifrån över. Vi behöver vara ödmjuka och jobba lite hårdare.
LÄS MER: Brown avstängd två matcher