Kung Karls rektorer: ”Vi har längtat efter det här”
Nya lokalerna knyter ihop Kungsörs utspridda elever.
Nya lokalerna knyter ihop Kungsörs utspridda elever.
Rektorerna Camilla Eriksson (årskurs 4–6) och Johan Lantz (årskurs 7–9) tittar runt och beundrar Kung Karls nya lokaler där 547 elever från mellanstaidet samt högstadiet ska flytta in. Väldigt snart blir detta deras nya arbetsplats – och de kan knappt vänta på att få komma i gång.
– Fantastiskt. En jättehäftig byggnad. Det ska bli så spännande att få flytta in, säger Camilla Eriksson.
Vad är era första intryck?
– Vi kom i processen ganska sent, från augusti. Vi har försökt komma i fatt och hänga med, men det ska bli otroligt spännande. Det var jätteglädjande att se de första barnen komma in här. En väldigt god påminnelse, säger Johan Lantz.
Och fortsätter:
– Vi har gått runt här inne med västar och hjälmar för att titta på bygget, men nu fick vi en påminnelse om varför det här är gjort. För barnens skull och ingen annans. Det kändes bra i hjärtat att se barnen komma gående.
SE ÄVEN: Bildextra: Kolla in nya Kung Karls skola
Den nya, fräscha byggnaden kommer innebära ett lyft för elever, lärare, rektorer och all personal på skolan. Camilla Eriksson och Johan Lantz tror det kan betyda mycket för hela läroprocessen.
– Vi har ju två verksamheter, högstadie och mellanstadie. Vi kan samarbeta väldigt nära eftersom vi kommer vara i samma fysiska byggnad. Som skolledare är det dessutom en helt unik chans att få starta upp i en ny byggnad. Det är inte många som får vara med om det. Jätteroligt verkligen, säger Camilla.
Johan fyller i:
– Att få komma in i en ny byggnad och just få känna att det är något nytt betyder jättemycket. Att vara i gamla, slitna miljöer påverkar så klart. Det är bara att gå till sig själv. Kommer man till ett hotell som är slitet ger det mig en typ av magkänsla. Kommer jag till något nytt och fräscht är det en helt annan magkänsla. En positiv bild av skolan som byggnad ger en bättre känsla i magen. Sen räcker inte det fullt ut, men det är ett stort bidrag.
Elever och skolpersonal kommer succesivt att flytta in i nya Kung Karl när all inredning och material finns på plats. Detta kommer ske så snart som möjligt.
– Västerskolans fyror och femmor kommer flytta in sina saker först. Sen kommer det rulla på med Hagaskolans elever, följt av sexorna som varit uppe på Ulvesund under hösten och efter nyår kommer högstadieeleverna, berättar Camilla Eriksson.
Vad har ni planerat när det drar i gång på riktigt här inne?
– Vi har pratat om att ha någon sorts inflyttningsfest för att markera starten samt ett öppet hus för allmänheten. Det kommer bli lite olika delar under januari, säger Camilla Eriksson.
Som avslutar:
– Vi är väldigt glada över att vara här och väldigt förväntansfulla. Vi har längtat efter det här. Jag har haft min verksamhet utspridd på tre olika fysiska platser och det frestar på för alla, om man säger så. Nu när vi blir samlade känns det jättebra, säger Camilla Eriksson och får medhåll av Johan Lantz.