Långsiktig satsning ska ge 20 nya platser på äldreboende
På onsdagen tas det första spadtaget på utbyggnaden som i slutändan ska resultera i 20 nya platser på Södergården i Kungsör.
På onsdagen tas det första spadtaget på utbyggnaden som i slutändan ska resultera i 20 nya platser på Södergården i Kungsör.
Efter flera år av planering har man nu påbörjat utbyggnaden av Södergårdens äldreboende i Kungsör. På onsdagen tas det första officiella spadtaget och i ceremonin medverkar kommunstyrelsens ordförande Pelle Strengbom, socialnämndens ordförande Marie Norin Junttila och Mats Eriksson från byggföretaget Tuna Entreprenad.
– Det är skönt att det kommer igång nu. Det har varit en bra process som påbörjades redan för flera år sedan, förklarar Pelle Strengbom.
Under vecka 3 inleder Tuna Entreprenad med förberedande markarbeten för målning och mellan vecka 4-5 utförs själva pålningen.
I utbyggnaden kommer det att rymmas tjugo lägenheter på markplan.
– Hela processen är uppdelad i tre delar, först bygger vi ut med tjugo nya lägenheter, därefter flyttas de som bor i den ”gamla” Södergården till den nya delen och då passar man på att renovera den befintliga avdelningen. Sedan flyttar man in i den nyrenoverade delen och tjugo nya platser finns då tillgängliga i den nybyggda delen.
Den första flytten beräknas ske i slutet av 2017 eller början av 2018 och arbetet beräknas vara helt klart i slutet av 2018 eller början av 2019.