Kungsör
17:40 | 22 juni 2018

Midsommarfirande på Kungsudden

Och bäst som det regna' så kom det en skur – det märkligaste var att man aldrig blev sur...

Med gemensamma krafter lyftes och hissades midsommarstången på plats – samtidigt som regnmolnen skingrades och det blev riktigt varmt.

Årets midsommarfirande i Kungsör blev en vädermässigt blandad upplevelse. Men, som presentatören Thomas Göransson sa när firandet skulle sättas igång, de hade i stort sett tumme med vädergudarna; minuterna innan midsommarstången skulle resas vräkte regnet ner. Men prick klockan 14 när programmet började vreds kranen av däruppe och solen kom fram, som på beställning.

Eller som en dam sa som gick bakom reportern på väg mot festplatsen i blåsten, kylan och regnskuren: ”Det känns faktiskt som om det hade kunnat vara mycket värre…”
Som tur var blev det inte värre. Tvärtom.

Många kungsörare och även mer långväga festdeltagare från Västerås m m hade letat sig till Kungsudden denna midsommarafton. Och trivsamt var det. Som vanligt på midsommarafton i Kungsör.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020