Kungsör
13:09 | 8 november 2024

Nu finns mensskyddsautomater i Kungsörs sporthall

”Ingen ska behöva avstå från idrott eller känna sig obekväm på grund av mens”.

Foto: Kungsörs kommun

Kungsörs kommun har nu installerat mensskyddsautomater i sporthallen för att säkerställa att alla med mens har tillgång till nödvändiga hygienprodukter. Mikael Nilsson, Kultur- och fritidschef, säger så här till kommunens hemsida om initiativet:

– Ingen ska behöva avstå från idrott eller känna sig obekväm på grund av mens.

Henrik Junno, skolchef i Kungsörs kommun:

– Som skolchef ser jag flera positiva aspekter av detta initiativ och den goda samverkan mellan skola och kultur- och fritid i Kungsörs kommun. Att ha mensskyddsautomater i sporthallen är ett steg framåt för att skapa en mer inkluderande och stödjande miljö för våra elever.

En av mensskyddsautomaterna i sporthallen. Foto: Kungsörs kommun

Mensskyddsautomaterna finns på två toaletter utanför C-hallen och A-hallen. Automaterna har försetts med lås och tidsfördröjning för att minska svinn.

”Detta initiativ syftar bland annat till att främja jämlikhet och inkludering genom att ge tillgång till mensskydd, oavsett ekonomi, det skapar en inkluderande miljö där fler kan vara aktiva på idrottlektioner och i föreningsliv. Tillgång till mensskydd minskar oro och stress för den som får oväntad mens eller för den som glömt att ta med sig egna skydd. Förbättra hälsa och hygien genom att det är lättillgängligt”, skriver Kungsörs kommun.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020