Tunggungrock med Anders F Rönnblom
Anders F Rönnblom och AFR Band rockade på fredagskvällen loss inför en helnöjd publik på Nellys Bar i Kungsör.
Anders F Rönnblom och AFR Band rockade på fredagskvällen loss inför en helnöjd publik på Nellys Bar i Kungsör.
30 album har han gett ut. Närmare 1000 låtar har han skrivit varav ungefär hälften finns på skiva. Flera är under utveckling.
– Idag plockar jag fram låtar som jag gjorde för länge sedan och inte tyckte var bra då, men som jag gillar idag, berättar Anders F Rönnblom.
Att försöka klassicifera hans musik är inte helt enkelt.
Har en egen genre
– En kritiker sa en gång att jag har en egen genre, berättar Anders F Rönnblom efter en bejublad föreställning på Nellys Bar i Kungsör på fredagskvällen. På 70-talet var det vispop, sedan rock, därefter reggie, country och bluesrock. Nu har jag en summa av alltihop, jag tar det bästa ur det mesta och hittar nya vägar att göra musik.
Under fredagskvällen besökte Anders F Rönnblom och hans AFR Band Nellys Bar i Kungsör för en helkvällsspelning. Då fokuserade han på sin rockigare repertoar. Ett vinnande koncept, för publiken i den fullbokade lokalen var helt med på noterna med handklapp, spontansång och dans.
En rad hits för en jublande publik
Bandet inledde med skönt rockigt tunggung så golvet vibrerade i ”Minnesbilder” (”Kommer du ihåg? Vad det var vi såg?”) och spelningen fortsatte i samma stil.
På begäran via AFR’s facebooksida tidigare under dagen spelade bandet en 80-talslåt som de inte haft på repertoaren på ett tag, ”Kokofån”. Så spontan kan man tillåta sig att vara när man har några år tillsammans på scenen.
Skönt suggestiva ”Caviar Pizza” med nästan hypnotiska, tunga trummor övergick i en gitarrduell så svårmodig att strängarna grät och avslutades i ett crescendo som fick trumhinnorna att bågna.
”Jag är osårbar” fick publiken att jubla. Countryinspirerade ”Långt ute på prärien” blev ett snyggt avsteg från rockigheten. En lång rad av hits lockade till allsång bland de trognaste fansen i publiken som kunde sin Anders F Rönnblom.
Publiken gav sig inte förrän de fått ett extranummer och kvällen avslutades med en rejält tung och generöst förlängd version av ”Hon sköt en yuppie idag”
Som oftast med rockmusik dränks tyvärr sången av oproportionerligt hög musik. Det är synd, för Rönnbloms texter är skön poesi som är njutbar i sig. Men den poesin fick man googla på och läsa när man kom hem efter konserten. Och njuta en gång till.
”Min bästa tid är NU!”
Efter konserten fick Magazin24 en kort intervju med en avslappnad och nöjd Anders F Rönnblom.
– Vilken tycker du har varit den bästa tiden under ditt artistliv?
– Det är nu! På 80-talet handlade det om hits och skivor, men det gav inte så mycket mer än pengar, konstaterar Anders F Rönnblom. Musikaliskt och kreativt får jag ut mycket mer nu när jag inte behöver stressa, jag gör saker på mitt eget sätt.
– Jag har gjort andra saker mellan varven också, med konst och grafisk formgivning och låtit musiken mer eller mindre vila några år. Nu håller jag bara på med musik och nu är det kul igen,
– Vad får du inspiration av?
– Samtiden, säger Anders F Rönnblom. Läsa tidningar, se på tv och se vad som händer i samhället. De amerikanska poeterna från 70-talet har gett mig mycket inspiration, till exempel Joni Mitchell, Bob Dylan, Allen Ginsberg och Neil Young. Beat-poeterna från San Fransisco. På senare tid har jag återgått till att lyssna mycket på Beatles, Elvis och Frank Zappa.
– Du har ju nyligen fyllt 70. Var hittar du din drivkraft att fortsätta göra musik?
– Det har blivit min livsstil, konstaterar Anders F Rönnblom. Jag började spela i slutet av 50-talet och musiken har alltid funnits där för mig. Jag vill utvecklas i musiken, göra nytt och hitta andra former. Där hittar jag drivkraften automatiskt, den finns där hela tiden.
– Vad tyckte du om kvällens publik?
– Vi har inte varit i Kungsör tidigare så vi visste ingenting om staden eller vad publiken här skulle vilja höra. Men det här var ett underbart ställe med härlig publik, säger Anders F Rönnblom med ett brett leende, och återgår sedan till att prata med fansen som står på kö för att få en kram och en bild tillsammans med sin idol.
Snabbhistorik:
Sin första inspelning gjorde Anders F Rönnblom 1958 tillsammans med bandet Genua Skiffle Group. En tidig debut för en kille född 1946.
Under 60-talet spelade han med olika rockgrupper, då uteslutande med engelska låtar. 300 stycken sådana blev det innan han 1970 övergick till svenska språket och blev en av pionjärerna i Sverige i kombinationen visor/rock.
AFR Band:
Björn Aggemyr, bas
Björn Rothstein, trummor
Peter R Ericson, gitarr
Jenny Roos, sång, andrastämma