Så var nyhetsåret 2017 – del 3
2017 var ett händelserikt år. Det bjöd på filminspelning och positiva rekord, men också tråkigheter som mord. I den första delen sammanfattar Magazin24 de viktigaste händelserna från september till december.
2017 var ett händelserikt år. Det bjöd på filminspelning och positiva rekord, men också tråkigheter som mord. I den första delen sammanfattar Magazin24 de viktigaste händelserna från september till december.
SEPTEMBER
Stor militär närvaro när Aurora drog förbi
Under hösten drog Aurora 17 in över bland annat Arboga. Försvarsmaktens övning involverade över 1 500 soldater från nio olika länder.
Första Flyga Drake-festen arrangerad
2017 arrangerades en dag där massor av drakar lyfte på Kristinelunds sportfält i Köping.
Initiativtagaren Karl Beijbom berättade att målet är att framöver slå världsrekordet som gäller flest antal drakar i luften samtidigt.
Stefan Schwarz hyllar Tony
Den förre Köping FF-tränaren Tony Andersson drog igång träningsprogrammet ”16 weeks of hell”, som gjorde stor succé.
Bronshjälten från fotbolls-VM 94, Stefan Schwarz, hoppade på tåget och riksmedia skrev om hans ”superform”.
OKTOBER
Kontroversionellt förslag från Miljöpartiet
Miljöpartiet fick många att höja på ögonbrynen då de lade fram förslaget att förbjuda fossildrivna båtar i Mälaren. Förslaget röstades ned i Köpings kommunfullmäktige. Miljöpartisten Daniel Åkervall berättade för Magazin24 att utfallet var väntat. Syftet var att lyfta debatten.
NOVEMBER
Skejtare protesterar mot kommunen
Köpings kommun meddelade att statliga myndigheter ska flytta in KMW-lokalen. Skateboard-åkare protesterade och startade en namninsamling med hopp om att stoppa flytten.
DECEMBER
Stor brand på Ulvesund
I början av december drabbades Ulvesundsgymnasiets gamla lokaler av en brand.
Undervisningen på Kung Karls skola ställdes in, och polisen inledde en förundersökning då de misstänkte att branden var anlagd.
Stefan Löfven jultalade i Köping
Söndagen den 17 december höll statsminister Stefan Löfven (S) sitt traditionella jultal. I år valde han att göra det i Köping.
Hundratals människor begav sig ut i kylan för att höra Statsministern mässa om Sveriges framgångar och kommannde utmaningar.