Nytt omsorgsbolag startat i Köping
”Vår drivkraft är att alla människor skall ges bästa möjliga förutsättningar till ett bra liv.”
”Vår drivkraft är att alla människor skall ges bästa möjliga förutsättningar till ett bra liv.”
I tisdags invigdes Livihops nya lokal i Köping. Livihopgruppen är ett omsorgsbolag som erbjuder personlig assistans till personer med funktionsnedsättning, olika typer av boendestöd och hemtjänst.
– Vår drivkraft är att alla människor skall ges bästa möjliga förutsättningar till ett bra liv, säger Christine Palm, marknadschef på Livihopgruppen.
Verksamheten i Köping kommer att drivas av Malin Tered och Tommy Strandberg.
– Vi har ett fantastiskt team där, Malin Tered och Tommy Strandberg som jobbar helhjärtat med personlig assistans till funktionsnedsatta, säger Christine Palm.
Tanken med det nya kontoret är att fler kunder och assistenter får möjlighet att spendera tid och hitta på olika aktiviteter i lokalen.
– Vi också startat nya koncept, samarbeten med Parasport förbund i området, hjälpmedelsföretag och har startat Livihopakademien! Allt för att göra livet bättre, roligare och enklare för familjer som lever med personlig assistans och personliga assistenter.
Den nyrenoverade lokalen finns på Västra Långgatan 1 i Köping.
I bildspelet ovan kan du se bilder från tisdagens invigning.