Coronafall i Köping – anställd på GKN smittad
Uppgifter: Oro bland personalen.
Uppgifter: Oro bland personalen.
I Västmanland är 27 personer i skrivande stund bekräftat smittade av det nya coronaviruset. Enligt källor till Magazin24 arbetar minst en av de smittade på GKN ePowertrain i Köping.
Den smittade fick besked via provsvar i lördags. Personen har inte vistats utomlands på senare tid, utan smittats i regionen. GKN gick under måndagen ut med informationen till sina anställda.
Medarbetaren uppges må bra efter omständigheterna och har enligt GKN:s interna information nu varit hemma från jobbet i tio dagar. På tv-skärmar med information till alla anställda skriver företaget att man följer direktiven från myndigheter:
”Vi följer rekommendationer från Folkhälsomyndigheten för att ha en trygg arbetsplats med extra städning på plats som en förstärkt åtgärd”.
Enligt Magazin24:s källor finns dock stor oro bland personalen över att smittan nu kan ha spridits på företaget.
Magazin24 har sökt representanter för GKN ePowertrain för att ställa frågor kring vilka åtgärder företaget nu kommer att vidta.