Idrottsungdomar städar upp i Köping
Klara, färdiga, städa är vad som gäller för Köping Basket F08/09 under helgen.
Klara, färdiga, städa är vad som gäller för Köping Basket F08/09 under helgen.
I helgen pågår lokala miljöinsatser på två platser i Västmanland. I Köping och Sala har idrottsungdomar fått i uppgift att städa bort plast och annat miljöförstörande skräp i sitt närområde.
I Köping är det Köping Basket F08/09 som fått uppdraget genom sin samarbets-ICA-handlare ICA Maxi Stormarknad.
Insatsen är en del av ICA Stiftelsen, ICA och Städa Sveriges miljösamarbete Klara, färdiga städa! – ett projekt där just ICA-sponsrade idrottsföreningar ges i uppdrag att städa sin närmiljö.
– Nedskräpningen verkar ha ökat i och med att människor rört sig mer i nära naturområden, och det mår naturen och våra vattendrag inte bra av. Föreningarna och ICA-handlarna gör både en miljö- och samhällsinsats på det här viset. Föreningsersättningen som städningen ger håller dessutom ungdomarnas gemensamma drömmar vid liv. Det är viktigt eftersom det får dem att stanna längre i idrotten, säger Josefin Warg på Städa Sverige i ett pressmeddelande.
Det är tredje året som Klara, färdiga, städa! genomförs och i maj inleddes årets projekt med städning utförd av över 40 föreningar runt om i landet. I samband med höstens omgång deltar 45 föreningar.
– I vårens städning i projektet fyllde varje medverkande förening i snitt 25 stora gula säckar med skräp vardera. Det säger något om hur mycket skräp som gömmer sig i vår miljö. Nu ska det bli intressant att se om 25 säckar i snitt står sig, säger Josefin Warg.