Duon firar en miljon spelningar på Spotify
De har underhållit tillsammans i 50 år. Nu har Köpingsbaserade Gunilla Dahlman & Amris låt ”Kom å rulla i mitt rullande hus” nått över en miljon spelningar på Spotify.
De har underhållit tillsammans i 50 år. Nu har Köpingsbaserade Gunilla Dahlman & Amris låt ”Kom å rulla i mitt rullande hus” nått över en miljon spelningar på Spotify.
Musikduon består av det gifta paret Gunilla Dahlman och Sven Åke Andersson, ursprungligen från Stockholm men bosatta i Köping sen tidigt 2000-tal där barn, barnbarn och även barnbarnsbarn bor.
Båda växte upp med musik och underhållning. 1972 började de uppträda ihop i allt från folkparker till sjukhus och fängelser.
– Vi har sjungit ihop överallt, från Ystad i söder till Karesuando i norr, säger Gunilla.
En dag när de var på turné i sin husbil började Sven Åke sjunga en rad som gick ”Kom å rulla i mitt rullande hus”. Gunilla gillade vad hon hörde och tillsammans gjorde de en låt av raden.
Låten blev så pass populär att den gick hela vägen in på Svensktoppen. Den låg kvar där hela hösten 1996, sammanlagt i 15 veckor, och placerade sig som högst på en andraplats.
Livet gick vidare för Gunilla och Sven Åke, som bland annat drev ett café i Spanien samt var med och drev inomhusgolfbana i Arboga under tre års tid.
Under den tiden fortsatte de uppträda, dock i mindre skala, men till slut kom allt fler förfrågningar vilket ledde till att de fick lusten tillbaka.
2014 berättade en av Gunilla och Sven Åkes barnbarn att deras låt ”Kom å rulla i mitt rullande hus” fanns på flera spellistor på musikplattformen Spotify. 18 år efter Svensktoppen hade den då kommit upp i 10 000 spelningar. I februari i år, 50 år efter första sångjobbet tillsammans, passerade låten över en miljon spelningar på Spotify.
– Det verkar som att vi har fått en ny publik. Det har gått med en jädra fart och blivit som en explosion, säger Sven Åke och får medhåll av Gunilla.
– Vi är ju inte direkt kändisar. Kanske hos vissa, men det verkar som att många gillar våra gamla låtar. Det är jättekul, säger Gunilla.
Vilka tror ni det är som har hittat er musik?
– Det kanske är en helt ny generation som har upptäckt oss. Vi vet ju inte vilka det är som lyssnar, men vi tycker att det är väldigt kul.
Gunilla och Sven Åke säger att de stormtrivs i lägenheten på Tunadalsgatan, men att de går varandra på nerverna ibland. Suget att fortsätta uppträda finns dock kvar hos båda.
– Vi hade ganska många spelningar inplanerade, men sen kom pandemin och allt ställdes in med väldigt kort varsel. Nu har vi nya spelningar på gång i sommar, säger Gunnar.
Gunilla fyller i:
– Det har varit ganska skönt att ta det lugnt och leva pensionärslivet, men vi saknar att uppträda. Det är så kul att stå på scen och vi längtar till att göra det igen.
Sven Åke avslutar:
– I 20 år har vi sagt att det får vara nog, men sen ringer någon för att boka oss. Då åker vi ut för att sjunga och märker hur kul det är. Det är svårt att sluta när det är så roligt.