Sparbanken köper fastighet i Kungsör
Bankfastigheten har tidigare hyrts i flera år.
Bankfastigheten har tidigare hyrts i flera år.
Den 31 maj blev det klart att Sparbanken Västra Mälardalen köper bankfastigheten i Kungsör, som tidigare hyrts i många år. Kontoret, som ligger på Drottninggatan i Kungsör, kommer på sikt att byggas om likt bankens kontor i Arboga och Köping.
– Fastighetsförvärvet är en viktig del i den framtidssatsning vi planerar att genomföra i Kungsör, säger bankens VD Mikael Bohman i ett pressmeddelande.
– Vi ser ett förändrat kundbeteende som gör att vi vill anpassa lokalerna för att hjälpa våra kunder på bästa sätt när de besöker oss, säger Maria Franson, kontorschef i Arboga och Kungsör.
Sparbanken skriver i sitt pressmeddelande att de utöver rådgivning kring exempelvis sparande, lån och försäkringar även ser att många kunder behöver hjälp med digitala tjänster.
– Vi tror på kombinationen digitala lösningar och personlig kontakt. Därför väljer vi att satsa långsiktigt på alla våra tre kontor, säger Åsa Björklund, ställföreträdande kontorschef i Arboga och Kungsör.
Mikael Bohman igen:
– Vi ser fram emot att även Kungsörskontoret anpassas för framtiden. Och vi är ivriga att fortsätta hjälpa våra kunder just här – det bidrar bland annat till bostadsbyggande och ännu mer utveckling av Kungsörs redan livskraftiga näringsliv. Det vill vi gärna vara en del av även i framtiden, säger Bohman.