Kungsörsbilden: Borgviksområdet
Restaurang och hotell Borgvik med tillhörande tennisbanor.
Restaurang och hotell Borgvik med tillhörande tennisbanor.

Kungsörs Tennisklubbs båda banor vid Borgvik var mycket frekvent använda av spelare i alla åldrar. Under de långa sommarloven ockuperades banorna av lediga ungdomar.
Efter arbetsdagens slut gavs de äldre spelarna tillfälle att ta banorna i besittning. Bokningssystemet var enkelt. Bokningen gjordes genom att man skrev sitt namn i en timkalender och det var gratis att spela för både vuxna och ungdomar vare sig de var medlemmar i Tennisklubben eller inte.
Restaurang och hotell Borgvik till vänster på bilden. Byggnaden uppfördes i mitten av 1850-talet och har genomgått ett antal om- och tillbyggnader fram till anpassningen för hotell och restaurang.

I byggnaden fanns målningar på väggarna med motiv från livet på kungsgården. På övervåningen fanns en målning av Karl XII när han jagade björn med högaffel och en annan målning av Drottning Kristina som jagade småvilt uppe vid Rundelborg.
Den första innehavaren av pensionatsverksamheten var Josefina Granberg innan den första storhetstiden som hotell och restaurang kom under källarmästare Magnus Andersson med hustru Ingeborg på 1940- och 50-talen.
Många är de Kungsörare som hållit sina 50-årskalas i restaurangen. Borgvik var länge en populär mötesplats för Kungsörs invånare, men verksamheten upphörde 2007 och kommunen köpte tomten 2014. Huset har stått tomt sedan dess och revs 2019.
Startbilden utan beskärning. Klicka för större bild.
