Detta vill Köpings nya styre genomföra
De fyra partierna är överens om att gemensamt driva 35 olika punkter kommande mandatperiod.
De fyra partierna är överens om att gemensamt driva 35 olika punkter kommande mandatperiod.
Majoriteten i Köpings kommun (Nytt ledarskap för Köpings kommun) presenterade under en pressträff på torsdagen sin avsiktsförklaring för mandatperioden 2023–2026. Den bestod av 35 punkter fördelade på de fyra blocken ”Välfärd”, ”Utveckling”, ”Trygghet” samt ”Klimat/Miljö”.
På plats för att presentera avsiktsförklaringen fanns Per Ågren (S), Astrid Lamprecht (KD), Andreas Trygg (V) och Jenny Adolphson (C).
– Socialdemokraterna, Kristdemokraterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet är överens om att tillsammans bilda en gemensam majoritet i Köpings kommunfullmäktige samt nämnd och styrelser. Vi är överens om fördelning av platser samt lägger gemensamma budgetar och driver många frågor gemensamt. Som förtroendevalda möter vi alla med respekt, dialog och förtroende, sa kommande kommunalrådet Per Ågren (S) om den gemensamma avsiktsförklaringen.
Blocket ”Välfärd” var med 17 punkter det största bland de politiska punkterna. Per Ågren betonade att alla punkter är lika viktiga innan han la extra fokus på punkt nummer 6: ”Tvålärarsystem ska successivt införas i kommunens skolor”.
– Det här ser vi som viktigt för att komma framåt med skolresultaten. Vi tycker att skolresultaten har varit för dåliga och det är något vi vill förbättra. Det här är ett viktigt steg i rätt riktning, sa Ågren som även betonade att samverkan mellan skola och näringsliv ska stärkas.
Vidare så lyfte han fram punkt nummer 16 i programmet: ”Bättre kontinuitet i äldreomsorgen för brukarna”.
– Brukarna ska möta så få personer som möjligt i verksamheten. Vi tycker det är otroligt viktigt att man har en kontinuitet och kan känna sig säker och trygg med den personal som finns. Det är en viktig punkt under välfärdsblocket.
Astrid Lamprecht, som väntas röstas fram som KD:s kommunalråd, tog över under blocket ”Utveckling”. Hon talade framför allt om punkt 18 som gällde näringslivsklimatet.
– Köpings kommun ska tillsammans med representanter från det lokala näringslivet utarbeta en utvecklingsplan för näringslivsklimatet. Målet ska vara att ligga topp 100 inom fyra år i bland annat Svenskt Näringslivs ranking. Det här ser vi som en sak som hela kommunens arbete kommer fokusera på framöver. Det är inte bara näringslivsenheten som har detta som uppgift, utan vi ser det här som en stor kommunal fråga, sa Lamprecht, som även nämnde majoritetens mål att utveckla attraktiva boendemiljöer samt att kunna erbjuda detaljplanerade tomter till företag som vill bygga ut eller etablera sig i kommunen.
I den sex punkter långa listan under ”Utveckling” fanns även frågan kring en ny ishall med. På punkt 23 står det följande: ”Utreda förutsättningarna för att bygga en ny ishall”.
Sittande kommunalrådet Andreas Trygg (V) talade om trygghetsdelen av de politiska punkterna. Han nämnde bland annat det fortsatta arbetet i Brottsförebyggande rådet med medborgarlöften och handlingsplaner tillsammans med polisen.
– Vi ser trygghet som en viktig fråga som berör många människor. I Köping sticker vi inte ut på något sätt i brottsstatistiken, men många känner sig ändå otrygga. Det vill vi fortsätta jobba med, sa Trygg som även berättade att satsningen på ungcoacher kommer fortsätta.
Jenny Adolhpson tog över ordet och lade fokus på ”Klimat/Miljö”. Där finns en punkt om att kommunen ska ta fram en fossilfri energiförsörjningsplan.
– På så sätt kan kommunen planera för hur energiförsörjningen ska utvecklas samt för kommunens möjlighet att agera proaktivt och även anpassa sig för kommande förändringar i energisystemet, sa Adolphson.
Under ”Klimat/Miljö” fanns även en punkt om att ”utarbeta en vindkraftsplan, dock ej storskalig vindkraft”, samt planer på att anlägga en solcellspark i kommunen.

Avslutningsvis så presenterade Nytt ledarskap för Köpings kommun sina förslag på vilka politiker som ska sitta i nämnder och styrelser den kommande mandatperioden. Dessa förslag på politisk organisation kommer röstas igenom vid kommunfullmäktige den 19 december.
Kommunstyrelsens ordförande på 100 procent: Per Ågren (S)
Kommunstyrelsens vice ordförande, tillika ordförande i Utbildningsnämnden, på 70 procent: Andreas Trygg (V)
Kommunalråd, ledamot i kommunstyrelsen och kommunstyrelsens arbetsutskott samt ordförande i Samhällsbyggnadsnämnden, på 50 procent: Astrid Lamprecht (KD)
En representant som ordinarie i kommunstyrelsen samt ersättare kommunstyrelsens arbetsutskott: Jenny Adolphson (C)
Vice ordförande i Utbildningsnämnden: Emil Thunberg (S)
Vice ordförande i Samhällsbyggnadsnämnden: Bernt Bergsten (C)
Ordförande i Vård- och omsorgsnämnden: Anna Eriksson (S)
Vice ordförande i Vård- och omsorgsnämnden: Yvonne Blücher-Svensson (V)
Ordförande Social- och arbetsmarknadsnämnden: Shpetim Pirraku (S)
Vice ordförande Social- och arbetsmarknadsnämnden: Per Norin (KD)
Ordförande Kultur- och fritidsnämnden: Eva-Marie Rasmusson
Vice ordförande Kultur- och fritidsnämnden: Kenth Lucas (KD)
Ordförande Valnämnden: Lena Wilhelmsson (S)
Vice ordförande Valnämnden: Tom Wahlstedt (S)
– Det är så här vi har tänkt oss den politiska organisationen den kommande mandatperioden. Om det röstas igenom blir det helt nya namn i nämnder och styrelser. Slutligt val blir den 19 december på fullmäktige, säger Per Ågren.
Nya majoriteten föreslår även att det inrättas ett oppositionsråd, ledamot av kommunstyrelsen samt kommunstyrelsens arbetsutskott på 40 procent.
– Det är ett helt nytt arbetssätt som vi inte tidigare har haft i Köpings kommun. Vi tycker det är viktigt för kontinuiteten, även för oppositionen, att ha ett oppositionsråd med insyn. Det här förslaget innebär ingen utökning av den politiska tiden. Vi tar tio procent från ordförandeskapet i samhällsbyggnadsnämnden och lägger i stället det på oppositonsrådet, säger Per Ågren (S).