Bandy
15:12 | 3 maj 2023

Han blir KIS Bandys andra nyförvärv

25-åringen ansluter från Tillberga: ”Ser fram emot att testa något nytt”.

Foto: David Eriksson/arkiv

KIS Bandy har presenterat klubbens andra nyförvärv inför nästa säsong. Från allsvenska Tillberga hämtas 25-årige anfallaren Andreas Jonsson, som spenderade förra säsongen på lån hos Västanfors.

”Andreas är en mångsidig spelare som kan användas både på mittfältet och i anfallet och är ett ständigt hot för motståndarna med sin fysik, sitt tunga skott och målsinne”, skriver Köpings IS på klubbens Instagram-konto. 

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Köpings IS (@kopingis)

Andreas Jonsson själv säger så här om övergången:

– Jag ser fram emot att testa något nytt och se hur vi kan utveckla laget på bästa sätt och slåss om topplaceringar. Överlag ska det bli kul att se vad vi har att erbjuda som lag, både på och av planen.

”Tillskottet av Andreas är det senaste steget i ledet att återetablera KIS i toppen av division 1 och en viktig pusselbit för föreningens långsiktiga framgång”, skriver Köpings IS.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020