Fotboll
05:53 | 25 juni 2023

Forsby FF står inför en tuff höst: ”Ska klara kontraktet”

Köpingslaget harvar i bottenträsket, men har förhoppningar på att vinsterna ska börja komma.

Mia Widén, Mikael Wiker och deras Forsby FF är hoppfulla om att klara nytt kontrakt i division 2 – trots en poängmässigt svag vårsäsong. Foto: David Eriksson/arkiv

Forsby FF har haft en poängmässigt jobbig vårsäsong som nykomlingar i division 2 Västra Svealand.

Tio omgångar in står FFF på endast fyra inspelade poäng efter en seger, en oavgjord och åtta förluster.

– Resultatmässigt har det gått väldigt tungt och tyvärr är det ju just resultaten som räknas, säger tränaren Mikael Wiker.

Vad är det som inte stämmer för er?

– De avgörande momenten i båda straffområdena. Vi gör mycket bra ute på planen, men inte det sista lilla. Tjejerna är väldigt frustrerade och jag lider med dom. Vi har hamnat i en negativ spiral och den är inte helt lätt att ta sig ur.

Wiker menar att hans lag hade det väldigt tufft i början av säsongen. I vissa matcher blev det utspelade, men över tid har Forsby tagit sig in i division 2-kostymen. Dock utan att vinna matcher.

– Vi är minst lika bra som de andra lagen, men framför mål har vi inte riktigt fått till det. I de avgörande situationerna är vi inte tillräckligt aggressiva. Spelmässigt hänger vi med och vi skapar mycket chanser, men vi gör inte tillräckligt med mål. Trots solklara målchanser.

Två matcher återstår under vårsäsongen (IFK Hallsberg borta denna helg och Lysviks IF borta nästa helg). Oavsett resultat i de matcherna så kommer Forsby fortsatt vara inblandade i bottenstriden efter sommaruppehållet.

– Förhoppningsvis kan vi få in något nyförvärv under sommaren. Sen hoppas vi såklart att Elsa (Westerlund, förra säsongens skyttedrottning) kan komma igång efter sin knäskada. Vi har fått igång Ida Ernfridsson också och hon bidrar med värdefull rutin.

Forsbys måltjuv Elsa Westerlund. Foto: Janne Nilsson/Kamerapappans fotbollsbilder

Forsbys målsättning för säsongen 2023 var att förnya kontraktet i division 2. Den målsättningen förblir densamma under hösten.

– Vi ska klara kontraktet, något annat finns inte på kartan. Det har vi varit inställda på från början. Vi hoppas kunna avsluta vårsäsongen med minst en seger. Då hakar vi på och får lite momentum.

Mikael Wiker avslutar:

– Vi har absolut inte gett upp hoppet. Tjejerna känner att de hänger med bra på den här nivån. Vi behöver bara få lite momentum i ryggen.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020