Köping
12:19 | 20 december 2019

Ullvigymnasiets Anna Ulfves utsett till årets skolledare i Västmanland

Ullvi har tredubblat antalet UF-elever.

Anna Ulfves (till höger) utsågs till årets skolledare i länet av UF Västmanland. Foto: David Eriksson/arkiv

Ullvigymnasiets rektor Anna Ulfves utsågs under fredagen till årets skolledare 2019. Utmärkelsen delas ut av UF Västmanland.

Priset delas ut årligen utifrån kriterierna engagemang, ledarskap, samverkan, struktur och förhållningssätt. En stor anledning till att Ulfves vann var att Ullvigymnasiet har högst tillväxt i länet gällande antalet UF-elever.

– Stort grattis till Anna Ulfves som välförtjänst koras till Årets Skolledare 2019 av Ung Företagsamhet i Västmanland. Anna och hennes team har tillsammans med politiken och näringslivet i Köping samverkat för att öka arbetet med UF och entreprenörskap på Ullvigymnasiet, säger Johan Eliases, regionchef på Ung företagsamhet Västmanland, till Köpings kommuns hemsida..

Under läsåret 2019/2020 har antalet UF-elever på Ullvigymnasiet ökat från 50 till 149. Det gör Ullvi till länets näst största skola gällande ung företagsamhet.

– Väldigt glädjande att Anna Ulfves prisas och att Ullvi har en sådan stark tillväxt på UF-elever. Det har varit en politisk målsättning att öka antalet UF-elever och erbjuda det på fler program, säger Roger Eklund (S), ordförande i utbildningsnämnden, till koping.se.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020