Positivt preliminärt resultat för Köpings kommun 2023
Över fem miljoner kronor plus för kommunen förra året.
Över fem miljoner kronor plus för kommunen förra året.
Köpings kommuns bokslutskommuniké, som ska ge aktuell information av det ekonomiska utfallet för 2023, är sammanställd. I ett pressmeddelande meddelar Köpings kommun att förra årets preliminära resultat är positivt och uppgår till 5,4 miljoner kronor.
Detta är 6,6 miljoner kronor lägre än budgeterat och 20,6 miljoner kronor lägre än resultatet för år 2022. Resultatet är än så länge preliminärt och har ännu inte granskat av revisionen.
”Resultatet har påverkats av ökade kostnader med 90,6 miljoner kronor jämfört med föregående år. De större ökningarna utgörs av personalkostnader, hyres- och fastighetsrelaterade kostnader samt inhyrd personal. Resultatet har även påverkats av återföring av utgifter i pågående investeringsprojekt. Skatteintäkter, generella statsbidrag och utjämning har ökat med 85,3 miljoner kronor jämfört med föregående år”, skriver Köpings kommun i pressmeddelandet.
– Trots att tidigare prognoser visat på stora underskott avslutar vi 2023 med ett positivt resultat. Kommunen har en stabil ekonomi och en god grund att stå på även i lågkonjunktur, säger Per Ågren, kommunstyrelsens ordförande, i en kommentar till det ekonomiska resultatet.