Basket
22:05 | 18 september 2024

Köping Stars övertygade stort i Svenska Cupen

Besegrade Umeå med hela 37 poängs marginal.

Hugo Bergström var tongivande när Köping Stars körde över Umeå i säsongens första tävlingsmatch. Foto: David Eriksson

”Nya” Köping Stars visade prov på ett frenetisk och publikfriande spel i säsongens första tävlingsmatch. Hemma i Köpings Bad & Sport blev det under onsdagskvällen seger med klara 109–72 (51–35) i den första i bäst av två åttondelsfinaler mot Umeå Basket i Svenska Cupen.

– Det här var en bra start på hur vi vill spela under säsongen, säger Stars-guarden Hugo Bergström till Magazin24 efter matchen.

Köping inledde dock matchen aningen trevande, men efter hand tog de över genom ett energiskt och aggressivt spel i såväl anfall som försvar. Gästande Umeå högg tillbaka vid ett par tillfällen, men Stars svarade gång på gång.

Till slut tröt orken hos gästerna vilket Köping utnyttjade till fullo. Segermarginalen blev 37 poäng.

– Umeå har väldigt bra importer och en stark startfemma, men vi gjorde det väldigt bra som tröttade ut dom genom att spela fysiskt. Det ledde till att Umeå fick foul-problem. Vi gör det väldigt bra, men samtidigt är det långt kvar tills det är klart, säger Hugo Bergström.

22-årige Bergström, ny från Norrköping inför säsongen, fick stort förtroende från tränare Gabo Loaiza i mötet med Umeå. Ett förtroende han svarade upp till genom att bland annat bli poängbäst i hemmalaget med 21 poäng.

– Det var riktigt kul att spela. Jag trivdes där ute. Basket är roligt, säger Bergström med ett skratt.

Din tränare vill spela en väldigt fartfylld och intensiv basket. Hur är det för er spelare att spela en sådan typ av basket? 

– För mig personligen blir det skillnad mot innan. Jag är van från Norrköping att spela ganska kontrollerat, men med Gabo ska vi spela väldigt snabbt. Det passar det här laget väldigt bra för vi är atletiska, snabba och springer bra tillsammans. Ikväll gjorde vi det väldigt bra som lag.

Stars-tränaren Gabo Loaiza levde sig in i matchen. Foto: David Eriksson

Tiden för återhämtning blir kort både för Köping och Umeå. Redan på fredag möts de i returmatchen, som även den spelas i Köpings Bad & Sport (Stars stod som bortalag i första matchen).

– Jag själv är ganska van vid kort vila. När jag var i Norrköping var det två till tre matcher per vecka ibland. Den här matchen är klar nu så det är bara att fokusera på nästa. Det är inte klart än, avslutar Hugo Bergström.

MATCHFAKTA: 

Köping Stars – Umeå Basket 109–72 (29-16, 22-19, 30-21, 28-16)

Poäng, Stars: Hugo Bergström 21, Tahlik Chavez 19, Erik Persson 14, Dwight Wilson 14, Nils Botold 10, Brion McLaurin 10, Adria Codinachs 7, Elias Weibert 6, Jacob Hadi 4, Atle Mellquist 4

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020