Insänt/fäktning
15:23 | 12 september 2025

Tre brons till bröderna Elg vid Nordisk-baltiska mästerskapen i fäktning

Starka formbeskedet från Hilmer och Elwin.

Den sista helgen i augusti avgjordes de Nordisk-baltiska mästerskapen i fäktning i Köpenhamn. Bland de tävlande fanns bröderna Hilmer och Elwin Elg från Kungsör, som tillsammans stod för en imponerande säsongsinledning med hela tre bronsmedaljer i bagaget.

Först ut var lillebror Hilmer Elg 12 år, som i klassen U13 värja fäktades stabilt genom hela tävlingen och belönades med ett välförtjänt brons. Storebror Elwin Elg, 17 år, följde upp framgången genom att ta hem ett brons i seniorklassen i värja. En stark prestation mot ett tufft internationellt motstånd.

 

Elwin fick dessutom avsluta helgen i den svenska landslagströjan. Tillsammans med sina lagkamrater kämpade han till sig ytterligare en bronsmedalj, vilket innebar att bröderna Elg tillsammans kunde resa hem från Köpenhamn med tre medaljer och ett kvitto på att formen sitter redan tidigt på säsongen.

Corinne Elg


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020