KRÖNIKA
IDAG

Om korruption

Är det något som bara förekommer i demokratiskt styrda länder?

Diktaturer som Ryssland, Nordkorea, Kina etcetera är dom befriade från otyget? Tror någon att det är så är han/hon verkligen vilsekommen. I demokratiskt styrda länder råder yttrande- och åsiktsfrihet. I diktaturer, som till exempel Ryssland döms den till fängelse, i uppemot 15 år, som rapporterar och kritiserar.

Från Ukraina, som vi hoppas kan utvecklas till en demokrati, rapporteras om korruption i regeringskretsar. Resterna av det ryska oligarkstyret finns kvar och tar för sig av ukrainarnas gemensamma tillgångar. Men i Ukraina finns ett begynnande oberoende massmedia. Där kan man, tack och lov, läsa i Ukraina Pravda med flera oberoende tidningar om orättfärdigheter på högsta nivå. De styrande måste ta till sig av kritiken och se till att de korrupta ställs åt sidan och fråntas sina tillgångar.

Även i våra demokratier finns beslutsfattare som försöker sig på att efterapa politikerna i diktaturerna. Bara ett par exempel – Ledaren för vår tids mäktigaste demokrati, Donald Tramp, tillåter inte kritiska journalister att delta i för övriga journalister öppna möten. På svensk horrisont vägrar SD-basen Jimmy Åkesson att ta emot journalister som inte gillar hans parti. Men här kan vi hoppas att försöken att begränsa yttrandefriheten straffar sig vid kommande demokratiska val.

Så till frågan som fått mig att yttra mig i frågan om korruption. Svenskt massmedia rapporterar om hur Sveriges talman Andreas Norlén tar med sin hustru när han besöker styrande i olika länder och att skattebetalarna får stå för notan. Det verkar nästan som om massmedia betraktar det som korruption?

Det tycker inte jag. Jag tycker det visar på sunt förnuft att regeringschefen eller högsta hönset i riksdagen tar med sig maka eller make när de tar sig ut i världen för att representera vårt land. Det bäddar för ett vänligare umgänge och det ökar förutsättningar för skapande diplomatiskt samtal, något vi borde vara tacksamma för.

Men skall då massmedia ha på pälsen för att de tar upp frågan? Givetvis inte. I en demokrati skall allt få granskas ur olika synvinklar. Men vi får ändå hoppas att vår talman, även fortsättningsvis, tar med sig sin hustru när han besöker representanter för styrande församlingar i olika länder och, på hemmaplan, att när han tar emot besökare på sitt kontor fortsätter att bjud på honung från hemmaträdgården.

Men massmedia då, skall dom fortsätta jakten på korruption? Givetvis en balanserad jakt på oegentligheter är livsnödvändig i en demokrati.

Men vi som tar del av rapporteringen i massmedia rapporter skall vi okritiskt svälja nyheterna? Givetvis inte. Vi skall vara glada över att vi lever i ett samhälle som tillåter ett öppet samtal men sedan måste vi använda sunt förnuft i bedömmandet av det vi läser och lyssnar till.

Och till beslutande församling, se till att de regler ni beslutar om tillåter att sunt förnuft får råda.


Det här är en krönika. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020