Eklund delad trea vid Storm Lucky Larsen Masters
IKW/KBK-stjärnan: ”Jag är väldigt stolt”.
IKW/KBK-stjärnan: ”Jag är väldigt stolt”.
Carl Eklund stod för en stark insats när han besegrade Sveriges bästa spelare Jesper Svensson och tog sig vidare till semifinal i PBA-tävlingen Storm Lucky Larsen Masters i Helsingborg.
Under måndagskvällen ställdes Eklund mot engelsmannen Raymond Teece i semin, men där tog det slut för 20-åringen. Teece vann med klara 235-179. Carl slutade därmed delad trea ihop med Albin Gullstrand.
– Jag tog en del felbeslut i semifinalen som blev kostsamma. Raymond gjorde samtidigt en väldigt bra serie och då blir det tufft att kunna komma ikapp. Det var riktigt coolt att få kliva in i en semifinal och det var en chans man ville ta. Men jag är väldigt stolt att jag lyckas bli trea i en PBA-tävling och att kunna göra det här i Sverige, säger Carl Eklund till Svenska Bowlingförbundets hemsida.
20-åringen åkte dock inte hem lottlös. Den delade tredjeplatsen innebar en prischeck på 95 000 kronor.
– Det är stort att vi båda blir trea. Det är väldigt kul att få dela det här med Albin och efter allt han har gått igenom den senaste tiden. Han förtjänar verkligen det här, säger Eklund.