Manskören Aleron från Filippinerna överraskade Arboga med en fantastisk konsert
På måndagskvällen hade Arbogaborna tillfälle att i Heliga trefaldighets kyrka få ta del av en denna manskör på turné runt hela Europa.
På måndagskvällen hade Arbogaborna tillfälle att i Heliga trefaldighets kyrka få ta del av en denna manskör på turné runt hela Europa.
Kören Aleron besöker sju platser i Sverige varav en är Arboga. Så var det också en fullsatt kyrka när kören tågade in och vi kunde lyssna till en timmes framförande av högsta klass. Dirigenten Christopher Arceo följdes i varje moment av sina fem sopraner, fyra altar, tre tenorer och åtta basar till fulländning. Ovanligt var att höra sopranernas klockrena höga stämmor mot de andra.
Programmet var indelat i tre avdelningar. Den första innehöll bland annat musik av Saunder Chois ( f 1988) med Jubilate Deo i många variationer både i styrka, tempo och klangfärg. I den andra med tema Kärlek blandades Schuberts Liebe från 1800 talet och Manifesto av David Land född 1957. I nästa tema Hemlängtan fanns också äldre klassiska tonsättare som Richard Strauss tillsammans med kompositörer från senare delen av 1900-talet.
I Nonot Kamo Kanako , musik från Filippinerna, kände man att melodin fanns i sångarnas hjärtan. På senare år har kören fascineras av europeisk musik och via en körledarträff i Barcelona har de nått fram till ett blandat program för denna turné.. Det är svårt att beskriva körens sätt att sjunga. De behärskar en teknik med viskningar och ordlösa toner, de sjunger vanliga och ovanliga körsättningar med en inlevelse och en kraft, som går direkt till hjärtat och de behärskar både pianissimo och forte till fulländning.
Den överväldigade publiken stod upp, applåderade deras sorti och lyckade få ett roligt extranummer, som hade något med barns räkneramsa att gör. Vi som var där kommer att länge minnas gästerna från Filippinerna musikframförande


Birgit Johansson