Satsa på en hållbar framtid
Carl Olov Persson skriver om framtidens klimatsatsningar.
Carl Olov Persson skriver om framtidens klimatsatsningar.
Vi människor står inför en av de största utmaningarna i modern tid. I kölvattnet av ökad konsumtion måste vi rädda världen undan ett kollapsande klimat. En värld där allting rullar på som vanligt är otänkbar.
Om uppskattningsvis 9 miljarder människor, alla skulle få samma rikedom som förväntas i OECD-länderna skulle världsekonomin behöva femtondubblas till år 2050. Hur i all världen ser en sådan ekonomi ut?
Ekonomer måste kunna besvara frågan hur ett kontinuerligt växande ekonomiskt system ska kunna rymmas inom ett ändligt ekologiskt system. Kort sagt vi har inget annat val än att ifrågasätta tillväxten. Tillväxtmyten har svikit oss. Den kapitalistiska ekonomin går på kredit.
Vi kan rädda jorden!
Svenska forskare och svenska entreprenörer ligger i framkant och driver teknikutvecklingen framåt. Får de bara gehör hos våra politiker, som inte får krångla till det utan följer redan fattade beslut kommer all energi att hämtas från flödande energikällor som sol, vind, flödande vatten, tidvatten, havsströmma, geotermisk energi, bioenergi…
Månen kan ge energi
Göteborgsbaserade Minesto har en världsunik lösning. Varje minut år ut och år in pulserar världshaven fram och tillbaka, en fantastisk ständigt flödande baskraft som Minesto omvandlar till el. Vd för Minesto, Martin Edlund, säger vi kan ersätta all kärnkraft.
Att satsa på Minestos teknik är bättre för både miljö och ekonomi än att satsa på oljeborrning, raffinaderibyggen och kärnkraft. På den norska kusten skiljer sig vattennivån omkring 1 meter mellan ebb och flod. Där finns obegränsad tillgång till energi. Sverige och Norge borde samarbeta för en hållbar framtid där flödande energikällor väl täcker vårt energibehov.
Satsningar på sjötransport
Köping är trots sitt läge, omkring 15 mil till Östersjön, en hamnstad. Sjötransporter innebär en miljövinst. Den vinsten skulle kunna förstärkas om svenska ”Climeons” teknik att omvandla spillvärme till el togs till vara.
Värmeåtervinningen skulle förse fartygen med all energi som krävs under resans gång och samtidigt ladda batterier att försörjer fartyget med el när det angör hamn. Motorerna skulle kunna stängas av.
Dessutom när oljepriset från år 2020 stiger på grund av högre krav på reducering av svavel i oljan, blir det en lönsam affär för sjöfarten.
Climeons teknik har flera viktiga användningsområden som till exempel geotermi där företaget redan är verksamt på Island, i Japan, Ungern, Tyskland med fler platser, även inom industrin där t.ex. SSAB vill återvinna 50 % av spillvärmen som nu släpps ut i luften.
Låt mig fantisera en del – Den enorma energiförlusten vid kylning av högaktivt kärnkraftsavfall – 250 grader när det tas ur drift, fortfarande 100 grader efter 40 års nerkylning, 15 grader efter 700 år, en energikälla som skulle kunna försörja oss med baskraft i kanske 100 år framåt, även när vi stängt kärnkraftverken.
Solceller en strålande affär
Solen delar med sig av sin energi. Naturen lever och frodas tack vare solen och vi kan omvandla solljuset till el. Just nu pågår en explosiv utveckling. Tack vare det enorma intresset för solel har priset sjunkit. Nu är det dags att satsa. Varenda villa och hyreshus med tak som vetter mot solsidan borde få solceller på taket. En bra affär, investeringen är betald på 10 år och ger el i 30 år. Höjs ribban en aning räcker den flödande energin även till elbilen.
För något år sedan tog Köpings kommun fram en solkarta, en inventering som visar alla tak där solel kan bli en bra affär för kommun, företag och privatpersoner. Den borde ligga framme på allas köksbord.
Fjärrvärme till låga priser
Västra Mälardalens Energi och Miljö AB, helägt av Köpings kommun, har kopplat ihop fjärrvärmenätet med snart alla stora företag i Köping och Kolsva och numera även Arboga. Yara:s och Nordkalks spillvärme täcker 56 % av Köpings och Arbogas värmebehov. Avfallsförbränningen som Vafab ansvarar för står för större delen av återstående behov.
En bra skött fjärrvärmeverksamhet är en bra affär för många. Kommunen som ensamägare kan använda vinsten till annan nyttig verksamhet utan ökat skattetryck. Lågt pris på fjärrvärmen gynnar företagandet, som Lantmännen till exempel, som kopplat sädestorkarna till fjärrvärmen. De har betydligt lägre energikostnader än andra företag i branschen. Det skapar ett större upptagningsområde. Företagen som levererar spillvärme gör en bra affär vilket gör deras fortsatta verksamhet på orten säkrare.
E-handel ökar utsläppen
Omkring 40 % av näthandlade varor returneras och blir sannolikt till stor del sopor. Små frakter i båda riktningarna verkar inte miljömässigt genomtänkta. Därför handla i affärerna på hemorten.
350 000 nya bilar
350 000 nya bilar på ett år, bara i Sverige. Det måste vi göra något åt. En idé, höj priset på fossilt fordonsbränsle, inte sänk som bensinupproret vill, men växla höjningen mot lägre bilskatt, höjda avdrag för bil i tjänsten och reducerad skatt i glesbygd. Idéerna bör finnas med i en kommande översyn av all beskattning.
Ett sätt att spara energi är att köra lite försiktigare. Det går troligen att reducera utsläppen från trafiken med 10 % om alla kör lagligt.