Insänt
15:45 | 27 maj 2019

Invigning av nya Ibbarbo 15/5 2019

"Dagen till ära bjöds det på snittar och alkoholfri drink".

Nästan 60 medlemmar hade kommit till kvartalsmötet och invigning av nya Ibbarbo. 
Ordförande Mayliz hälsade välkommen och fick en bukett med blommor som Catrine Johansson från Sparbanken överlämnade. Detta med anledning av att föreningen fick 25 000 kr. från den årliga utdelningen av sparbanksmillionen. En luftvärmepump köptes och är monterad i lokalen, det är nu behagligare luft där och lokalen kan användas under längre tid under året. Dagen till ära bjöds det på snittar och alkoholfri drink.

Kvartalsmötet var snart avverkat inga större frågor kom upp på dagordningen. Kerstin redogjorde för de kommande resorna som vi kunde anmäla oss till. Mayliz och Conny underhöll oss med sång och musik. Egna charader gav upphov till många skratt när det gissades vad gester och kroppsspråk skulle föreställa. 

Vi spelade också en omgång med bingo. Kaffe serverades med hembakade rutor allt smakade gott som alltid, stort tack till köket. Den sedvanliga lottdragningen avslutade dagen, vinsterna var holkar som snickeriavdelningen hade tillverkat. 

Text och foto: Sven Malm

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020