Köping
21:35 | 4 april 2019

Karl Hedin lockade storpublik

Salen fylldes till max när Karl Hedin föreläste på Best Western Hotel Scheele i Köping under torsdagskvällen.

Cirka 100 personer hade tagit sig till Karl Hedins föreläsning på Hotel Scheele i Köping på torsdagskvällen.

Det var i slutet av oktober förra året som industrimiljardären Karl Hedin greps och senare häktades, misstänkt för grovt jaktbrott och jakthäleri. Efter 31 dagar i häktet släpptes han på fri fot, och misstankarna om grovt jakthäleri är avskrivna. 

I samband med detta bildades gruppen ”Vi som stödjer Karl Hedin” på Facebook, och i dag har gruppen över 26 000 medlemmar.

Karl Hedin har även föreläst på olika platser runt om i landet och på torsdagen arrangerades en föreläsning i Köping.

– I cirka 50 år har jag varit aktiv i skogen, ungefär lika länge har jag haft hund med mig. Under de åren kommer man på nånting som är väsentligt i livet, nåt man faktiskt tror på, sa Karl Hedin i inledningsskedet av den drygt två timmar långa föreläsningen.

– Det är skogen egentligen allting går om. Industrin hänger ihop med skogen, och jakten. Via skogen har jag träffat mer eller mindre alla mina vänner. Nu vet jag att jag har 26 000 vänner till, men de jag verkligen känner har jag träffat tack vare skogen, det blir som en familj.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020